Usługi
Gdzie wynająć skrytkę bankową i na jakich zasadach działa ta usługa?

Gdzie wynająć skrytkę bankową i na jakich zasadach działa ta usługa?

Przechowywanie kosztownych przedmiotów we własnym domu nie jest do końca bezpieczne, nawet jeżeli nasza skrytka jest bardzo dobrze ukryta. By zminimalizować ryzyko włamania i kradzieży, warto zainteresować się możliwością wynajęcia skrytki bankowej, która daje o wiele większą gwarancję bezpieczeństwa naszych kosztowności i innych wartościowych rzeczy. Gdzie udać się w tym celu, i jakie są zalety skrytek bankowych?

Co to jest skrytka bankowa?

Gdzie wynająć skrytkę bankową i na jakich zasadach działa ta usługa?Skrytka bankowa to nic innego jak mały sejf znajdujący się na terenie banku, w którym klient może przechowywać wartościowe dla niego rzeczy, np. pieniądze, biżuterię, pamiątki rodzinne czy papiery wartościowe. Skrytki pocztowe zostały stworzone z myślą o klientach, którzy chcą odpowiednio zabezpieczyć ważne dla nich przedmioty o wartości zarówno finansowej jak i sentymentalnej. Oczywiście zgodnie z procedurami banku, w skrytkach pocztowych nie można przechowywać takich rzeczy jak broń, narkotyki, czy substancje toksyczne. Niemniej jednak oferta skrytek pocztowych jest dość ryzykowna dla banku, ponieważ zgodnie z procedurami pracownik nie ma prawa wypytywać klienta o przedmioty które chce on umieścić w skrytce. Może on jedynie zadać kilka pytań które orientacyjnie wskażą przybliżoną wartość skrytki jak również pomogą zidentyfikować, do jakiej kategorii zaliczają się przedmioty. Po zakończeniu procedury wynajęcia, pracownik przekazuje klucz klientowi, a sam ma jeden klucz do głównych drzwiczek skrytki. W przypadku zgubienia klucza przez klienta, konieczne będzie wezwanie ślusarza na jego koszt, by otworzyć skrytkę. Obecnie jedynie kilka banków na rynku finansowym wciąż oferują klientom wynajęcie skrytki bankowej, właśnie przez ryzyko nadużyć ze strony klientów, których zgodnie z procedurami pracownicy nie mogą zapytać o faktyczną zawartość ich skrytek.

Gdzie znaleźć ofertę skrytek bankowych na rynku?

Obecnie na polskim rynku ofertę skrytek bankowych posiada kilka banków, w tym m.in. Pekao S.A.,  BOŚ Bank, BGŻ BNP Paribas oraz Getin Bank. Alior Bank oraz ING Bank Śląskich od jakiegoś czasu nie posiadają w swojej ofercie skrytek bankowych, wycofując się tym samym z propozycją z rynku. Koszt wynajęcia skrytki bankowej może różnić się w zależności od oferty danego banku, jednak podczas ostatecznego wyboru należy pamiętać, że miesięczna cena w dużej mierze zależy od wartości składanych w skrytce przedmiotów. Podana cena w ofercie banków może być zatem jedynie orientacyjna. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na zapisy umowy, szczególnie w kwestii ewentualnego zadośćuczynienia w przypadku kradzieży z włamaniem. Niektóre banki biorą jedynie częściową odpowiedzialność za przechowywane przedmioty, a w przypadku ich kradzieży nie wypłacą całości wartości jaka deklarowana była na początku przez klienta. Dokładne przeczytanie całej umowy najmu skrytek bankowych może uchronić klienta przed nieprzewidzianymi konsekwencjami i stratami, które minimalnego zagrożenia mogą wystąpić. Jeżeli przedmioty w skrytce bankowej były warte więcej niż maksymalnie kilkanaście średnich krajowych płac które gwarantuje bank, to wtedy klient pozostaje stratny.

Czy warto wynająć skrytkę bankową?

Osoby którym zależy na zabezpieczeniu wartościowych dla nich przedmiotów i pamiątek rodzinnych z pewnością docenią możliwości, jakie oferuje im wynajęcie skrytki bankowej. Znajdują się one w strzeżonym pomieszczeniu które jest stale monitorowane, a ryzyko włamania jest niezwykle rzadkie. W razie takiego incydentu bank zobowiązuje się do pokrycia straty klienta w wysokości nie większej niż kilkanaście średnich krajowych jakie obowiązują w danym czasie na podstawie danych z GUS. Niemniej jednak korzystanie ze skrytki bankowej daje większą gwarancję bezpieczeństwa niż przechowywanie rzeczy we własnym domu bez specjalistycznego sejfu. Skrytki bankowe były bardzo popularne jeszcze kilka lat temu, jednak powoli odchodzi się od takiego rozwiązania głównie przez skalę ryzyka, jakie bierze na swoje barki bank. Brak możliwości dokładnego sprawdzenia przedmiotów w skrytce powoduje, że zarówno instytucja finansowa jak i jego klient nie mogą liczyć na pełne zabezpieczenie swoich interesów. Niemniej jednak banki które wciąż mają skrytki bankowe w swojej ofercie dokładnie wskazują w umowach obowiązki i prawa zarówno swoje jak i klienta, dlatego przed podpisaniem umowy trzeba dokładnie zapoznać się z zapisami. Jak możemy znaleźć najlepszą ofertę? Najlepiej za pośrednictwem Internetu, gdzie można znaleźć porównanie zarówno dla warunków umowy jak i średniej ceny. Można również sprawdzić, gdzie w okolicy znajdują się jeszcze wolne skrytki bankowe, jako że wiele z nich w bankach które mają dobre oferty, może być już zajętych. Warto również pamiętać, że nieograniczony dostęp do zawartości naszej skrytki bankowej mają funkcjonariusze policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, jak również komornicy oraz prokuratura. Cenne przedmioty i wartościowe pamiątki warto chronić, jednak przed podpisaniem umowy z bankiem o wynajęcie skrytki bankowej trzeba dokładnie zapoznać się z umową!