Moda
Historia sukien ślubnych

Historia sukien ślubnych

Ślub to wyjątkowa okazja, podczas której suknia ślubna jest głównym punktem całego wydarzenia. Kiedy planujemy ślub, pierwszą rzeczą, o której myślimy jest biała suknia ślubna. Jednakże, gdy zagłębimy się bardziej w ten temat, przekonamy się, że historia o sukni ślubnej jest zupełnie inna niż nam się wydaje. Chociaż biały kolor wydaje się być najbardziej symbolicznym kolorem czystości, pochodzi on już z epoki wiktoriańskiej. Prawda jest taka, że suknia ślubna była wówczas noszona w wielu innych kolorach niż biały. 

Historia sukni ślubnej

Wracając do czasów starożytnych, Panny Młode nosiły suknie ślubne w jasnych kolorach, ponieważ malownicze kolory symbolizowały szczęście. Od czasów średniowiecza, suknie ślubne były projektowane skromnie, ponieważ narzeczona była symbolem całej społeczności. To, dlatego, że małżeństwo było czymś więcej niż tylko parą, ale także zjednoczeniem obu rodzin. Jeśli każda z rodzin prowadziło życie prywatne i biznesy w dwóch różnych krajach, narzeczeni byli symbolem połączenia dwóch różnych krajów. W czasach średniowiecza, jeśli Panna Młoda pochodziła z zamożnej rodziny, suknia ślubna składała się z bogatych materiałów takich jak jedwab, koraliki, aksamit i inne tkaniny z wyższych półek. Tak samo, gdy pochodziła ona ze średniej klasy zamożności, również miała bogato zdobioną suknię tyle tylko, że materiały te, były o wiele tańsze. Zatem, od wielu lat, suknia była wyznacznikiem statusu społecznego. Tym bardziej, jeśli rodzina była bardziej zamożna projektowała suknie ślubne z wyrafinowanymi rękawami, długimi trenami, skomplikowanymi wzorami i ręcznie wykonanej koronki. Panny Młode w średniowieczu, które były ubogie za suknię ślubną brały tą, która była najładniejsza w ich garderobie i zakładały ją tylko w niedzielę. Nie miały one innego wyboru, chyba, że dziedziczyły suknię po swojej matce.

Początek białych sukien ślubnych

Od połowy 1800 roku styl i kolor sukni ślubnej zaczął się zmieniać i wraz z 1840 rokiem biała suknia weszła w łaski mody. Był to rok, w którym królowa Wiktoria poślubiła księcia Alberta z Saksonii i założyła zjawiskową białą suknię ślubną. Wzbudziła oburzenie, natomiast niedługo po tym wydarzeniu rozpoczęła się era białej sukni ślubnej w Europie jak i w Ameryce. W miarę, gdy stawała się coraz bardziej popularna, kolor ten nie był uważany za symbol czystości. Symbolem czystości był kolor niebieski, ponieważ nosiła go Maryja. Biel była symbolem bogactwa i wysokiego statusu społecznego. Pod koniec stulecia, kolor biały stał się pożądanym kolorem sukni ślubnej, zgodnie z trendami tamtych lat. Przez jakiś czas, biała suknia ślubna, była zastąpiona najlepszą niedzielną sukienką zakładaną do kościoła podczas Wielkiego Kryzysu. Większość ludzi uważało, że w tym czasie założenie białej sukni ślubnej było nieodpowiednie z racji tego, iż panowała bieda. Pod koniec wojny biała suknia ślubna znów stała się najpopularniejsza. Tylko tym razem suknie pojawiły się w wielu odcieniach bieli w tym: beż, kość słoniowa, écru itp.

Suknia ślubna w bieli

Historia sukien ślubnychBiała suknia ślubna nie zawsze była symbolem czystości i dziewictwa jak wiele osób myślało. Przez ślub królowej Wiktorii z księciem Albertem, biały kolor był uważany za symbol bogactwa. Od tamtego momentu białą suknię ślubną zakładała tylko Panna Młoda, która pochodziła z zamożnej rodziny. Suknia ślubna królowej Wiktorii została zaprojektowana w kolorze kości słoniowej, która jest modna do dzisiaj. Wiele osób uważa ten kolor za kolor nostalgii i romantyzmu, pomimo iż jest symbolem dobrobytu. Z racji tego, że biała suknia ślubna stała się pożądana przez wiele osób, inny kolor sukni w tym czasie uważano za odwagę. Z wyjątkiem krajów takich jak Chiny, gdzie żywe czerwone kolory sukien ślubnych są bardzo popularne.  Jednak niedawno, kiedy Vera Wang i Oscar de la Renta pokazali swoje projekty sukien ślubnych w różnych kolorach, zapoczątkowali tym ekstremalne zmiany w świecie mody. Na przestrzeni lat, moda ulegała przemianom, w zależności od obowiązujących trendów, Panny Młode wybierały odpowiednie kreacje dla siebie. Jedno jest pewne, trendy ślubne zmieniają się dramatycznie z każdą dekadą, a suknie ślubne zmieniają swój wygląd. Spojrzenie wstecz na minione lata, aby zobaczyć, co kiedyś ludzie uważali za „modne” i „stylowe” jest nie tylko bardzo ciekawym doświadczeniem, ale czasem również niezwykle zabawnym. W Obecnych czasach suknie ślubne są bardzo zróżnicowane. Trendy ślubne potrafią się diametralnie zmienić na przełomie dwóch sezonów. Jest to okres, który w przyszłości będzie trudno zaliczyć do jednej, czy dwóch kategorii modowych trendów. Co więcej, bardziej niż kiedykolwiek wcześniej widać we współczesnej modzie ślubnej inspirację z klasyki i tamtych lat. Trudno powiedzieć czy to, dlatego, ponieważ w modzie ślubnej już wszystko wymyślono i teraz trendy te można tylko powtarzać, czy dlatego, że wyjątkowo mocno doceniamy klasykę. Niektóre Panny Młode podążają za swoim własnym, indywidualnym stylem, co też, bez wątpienia tworzy modę sukien ślubnych.