Wnętrze
Ile kosztują wykładziny podłogowe?

Ile kosztują wykładziny podłogowe?

Jak sama nazwa wskazuje, wykładziny dywanowe są podobne do dywanów, ponieważ są tkane w podobny sposób i mają te same materiały. Wykonane są z włókien naturalnych i sztucznych. Naturalne to zwierzęta (wełna owcza, kozia, wielbłądzia) lub rośliny (sizal, włókno kokosowe, trawa morska, bawełna), natomiast sztuczne to głównie poliamid (nylon), polipropylen, poliester i akryl. Pokrycia dywanowe mogą być: tkaniem bawełnianymi lub jutowymi nitkami osnowy na krośnie, tuftowaniem (wszywanie włókien w nitki osnowy), flokowaniem (włókna wtopione w żywicę syntetyczną). Zaleca się, aby produkty tkane były używane w domu.

Jak wybrać wykładzinę dywanową?

W salonie preferowane są dywany wełniane – są przyjemne w dotyku, nie pochłaniają elektryczności statycznej, nie pochłaniają kurzu, zapewniają doskonałą izolację cieplną i akustyczną. Kupując dywan, należy zwrócić uwagę na jego wagę, która decyduje o gęstości włókna. Im wyższa waga, tym mocniejsza wykładzina podłogowa. Dlatego do często używanych salonów powinniśmy wybierać dywany tkane o gramaturze zbliżonej do 1000 gramów na metr kwadratowy. W większości przypadków ciężar warstwy ścieralnej zwiększa się wraz ze wzrostem wysokości runa, od 3 mm do 40 mm.

Elastyczne wykładziny obiektowe podłogowe są trwałe, odporne na uszkodzenia i wilgoć. Ich wielką zaletą jest stosunkowo niska cena, a także różnorodność wzorów do wyboru, np. imitujących drewno czy kamień. Bez problemu utrzymamy je w czystości, o ile raz w tygodniu czyścimy je wodą i detergentem. Istnieje kilka rodzajów elastycznych wykładzin podłogowych: PVC, linoleum, guma i korek.

W przeszłości najbardziej popularne były produkty z linoleum, ale obecnie są one prawie całkowicie zastępowane produktami z PVC. Kupując podłogę elastyczną warto zwrócić uwagę na grubość warstwy użytkowej – im grubsza tym trwalsza:

 • od 0,15 do 0,20 mm – umiarkowana wytrzymałość;
 • od 0,20 do 0,30 mm – dobra;
 • powyżej 0,30 mm – bardzo dobra.

Koszt wykładzin dywanowych

Najtańszy koszt dywanu i gumy to około 20 zł/m2. Korzystanie z lepszych materiałów zwiększa cenę. Chcąc kupić wysokiej jakości dywany wełniane musimy liczyć się z jeszcze większymi kosztami – nawet powyżej 200 zł/m2. Wykładziny obiektowe PCV to ekonomiczne rozwiązanie – od 20 do 70 zł/m2.

Dywany to jedno z najtańszych rozwiązań zastosowanych w pomieszczeniu. Dzięki nowoczesnym wzorom i coraz większym możliwościom, wykończenie podłogi tą metodą przyniosło bardzo ciekawe i bardzo satysfakcjonujące efekty. Cena netto 1 metra kwadratowego może się różnić w zależności od rodzaju dywanu jaki wybierzemy i sposobu jego ułożenia.

Ile kosztuje montaż wykładziny dywanowej?

Koszt ułożenia wykładziny podłogowej zależy głównie od rodzaju wykładziny i formy, w jakiej się znajduje. Najpopularniejszą wyściółką jest PVC, który nie pochłania kurzu i mikroorganizmów oraz zapobiega rozwojowi grzybów i bakterii. Te cechy są ważne, zwłaszcza gdy alergicy pozostają w domu. Takie wykładziny podłogowe byłyby najlepszym wyborem do kuchni, w których nie używa się dywanów. Jej powierzchnia jest łatwa do usunięcia wszelkiego rodzaju zabrudzeń i plam, które często pojawiają się np. podczas gotowania czy pieczenia. Na rynku dostępne są różne kolory i wzory wykładzin podłogowych z PVC, a także coraz więcej wykładzin imitujących inne materiały, takie jak drewno czy płyty betonowe.

Podłoga dywanowa jest wygodniejszą dekoracją wnętrza niż podłoga PCV. Jest miękka w dotyku, może tłumić dźwięk i zapewniać uczucie ciepła. W większości przypadków podszewka ta składa się z czterech warstw, z których najbardziej interesująca dla użytkowników jest warstwa wierzchnia tzw. wełna oraz spód podszewki. Dywan jest jednym z najbezpieczniejszych materiałów podłogowych, ponieważ w przeciwieństwie do dywanu nie przesuwa się i zapewnia dobrą amortyzację po upuszczeniu. Funkcje te są szczególnie przydatne, gdy w domu są dzieci. Ponadto dywan jest dość gruby i elastyczny, a efekt izolacji akustycznej również jest bardzo dobry.

Większość dywanów jest impregnowana antystatycznie, dzięki czemu nie zasysają kurzu ani nie generują elektryczności statycznej. Wykładziny dywanowe nie powinny być używane w miejscach narażonych na wilgotne środowisko i nie powinny być przykrywane dywanami lub chodnikami. Ponadto pielęgnacja takich podłóg jest dość pracochłonna, ponieważ wymagają częstego odkurzania, a plamy należy usuwać, gdy tylko się pojawią. Cena montażu takich wykładzin podłogowych (takich jak wykładziny PCV) zależy od różnych czynników. Przede wszystkim podczas układania dywanów należy wziąć pod uwagę wykończenie ścian.

Montaż wykładziny PCV to następujący:

 • na klej w rolce w jednym kolorze z wywinięciem na ścianę: 20 – 35 zł,
 • na klej w rolce w jednym kolorze bez wywinięcia na ścianę: 17 – 27 zł,
 • na klej w rolce w dwóch kolorach z wywinięciem na ścianę: 25 – 40 zł,
 • na klej w rolce w dwóch kolorach bez wywinięcia na ścianę: 20 -35 zł,
 • na klej w płytce lub panelach: 30 – 50 zł,
 • na schodach, wraz z kątownikami: 60 – 80 zł,
 • z montażem taśm miedzianych: 25 – 45 zł.

Montaż wykładziny dywanowej to koszt:

 • w rulonie na klej: 20 – 30 zł,
 • w rulonie na klej z wykończeniem na ścianę: 25 – 35 zł,
 • w płytkach na klej: 20 – 30 zł,
 • w płytkach na klej z wykończeniem na ścianę: 25 – 35 zł.