Zdrowie
Jak leczyć alkoholizm farmakologicznie?

Jak leczyć alkoholizm farmakologicznie?

Możliwości leczenia uzależnienia od alkoholu zależą od skali picia oraz od tego, czy pacjent stara się pić mniej (umiarkowanie) czy całkowicie zrezygnować z picia (abstynencja). Leczenie zamknięte dla alkoholików jest stosowane wobec osób, które nie mogą lub nie chcą leczyć się przebywając w domu.

Gdzie przeprowadzany jest detoks?

Sposób i miejsce przeprowadzenia detoksykacji zależy od stopnia uzależnienia od alkoholu. W łagodnych przypadkach, powinieneś być w stanie przeprowadzić detoks w domu bez użycia leków, ponieważ objawy odstawienia powinny być również łagodne. Jeśli spożycie alkoholu jest wysokie (ponad 20 jednostek dziennie) lub wcześniej wystąpiły objawy odstawienia, może być możliwe przeprowadzenie detoksykacji w domu z zastosowaniem leków łagodzących objawy odstawienia. W tym celu zazwyczaj stosuje się lek uspokajający o nazwie chlordiazepoksyd. Jeśli uzależnienie jest poważne, może być konieczne udanie się do szpitala lub kliniki w celu przeprowadzenia detoksykacji. Wynika to z faktu, że objawy odstawienia będą również poważne i prawdopodobnie będą wymagały specjalistycznego leczenia w zakładzie dla alkoholików.

Objawy odstawienia

Objawy odstawienia będą najgorsze przez pierwsze 48 godzin. Powinny one stopniowo zacząć się poprawiać, gdy Twój organizm zacznie się przystosowywać do życia bez alkoholu. Zwykle trwa to od 3 do 7 dni od momentu wypicia ostatniego drinka. Zauważysz również, że twój sen jest zakłócony. Możesz budzić się kilka razy w ciągu nocy lub mieć problemy z zasypianiem. Należy się tego spodziewać, a Twoje wzorce snu powinny wrócić do normy w ciągu miesiąca. Podczas detoksu należy pić dużo płynów (około 3 litrów dziennie). Unikaj jednak picia dużych ilości napojów zawierających kofeinę, w tym herbaty i kawy, ponieważ mogą one pogorszyć problemy ze snem i wywołać uczucie niepokoju. Lepszym wyborem jest woda lub sok owocowy. Staraj się jeść regularne posiłki, nawet jeśli nie odczuwasz głodu. Apetyt będzie powracał stopniowo. Istnieje prawdopodobieństwo, że lek spowoduje uczucie senności. Leki należy przyjmować tylko zgodnie z zaleceniami. Detoksykacja może być stresującym okresem. Sposobami na złagodzenie stresu są czytanie, słuchanie muzyki, spacer i kąpiel.  Jeśli przeprowadzasz detoksykację w domu, będziesz regularnie widywać się z pielęgniarką lub innym pracownikiem służby zdrowia. Może to być w domu, w gabinecie lekarza rodzinnego lub w specjalistycznej placówce. Otrzymasz również odpowiednie dane kontaktowe do innych służb pomocniczych, jeśli będziesz potrzebować dodatkowego wsparcia. Odstawienie alkoholu jest ważnym pierwszym krokiem do przezwyciężenia problemów związanych z alkoholem. Jednak samo odstawienie alkoholu nie jest skuteczną metodą leczenia. Potrzebne będzie dalsze leczenie alkoholizmu i wsparcie, aby pomóc Ci w dłuższej perspektywie.

Leki na uzależnienie od alkoholu

Wśród leków stosowanych w celu leczenia alkoholizmu, można wymienić:

  • akamprozat
  • disulfiram
  • naltrekson
  • nalmefene
  • acamprosate

Acamprosate jest stosowany w celu zapobiegania nawrotom choroby u osób, którym udało się osiągnąć abstynencję od alkoholu. Jest on zazwyczaj stosowany w połączeniu z poradnictwem w celu zmniejszenia głodu alkoholowego. Acamprosate działa poprzez wpływ na poziom substancji chemicznej w mózgu zwanej kwasem gamma-aminomasłowym (GABA). Uważa się, że GABA jest częściowo odpowiedzialny za wywoływanie głodu alkoholowego. Lek należy przyjmować do 6 miesięcy pod odstawieniu alkoholu.

Disulfiram (nazwa handlowa Antabuse) może być stosowany, jeśli próbujesz osiągnąć abstynencję, ale obawiasz się, że możesz powrócić do nałogu lub jeśli miałeś już wcześniej nawroty. Disulfiram działa poprzez zniechęcanie do picia, wywołując nieprzyjemne reakcje fizyczne w przypadku spożycia alkoholu. Mogą one obejmować: mdłości, ból w klatce piersiowej, wymioty, czy zawroty głowy.  Oprócz napojów alkoholowych, ważne jest, aby unikać wszelkich źródeł alkoholu, ponieważ one również mogą wywołać nieprzyjemną reakcję. W przypadku kontaktu z alkoholem nieprzyjemne reakcje będą występować jeszcze przez tydzień po zakończeniu przyjmowania disulfiramu, dlatego ważne jest, aby w tym czasie zachować abstynencję. Podczas przyjmowania disulfiramu pacjent będzie zgłaszał się na wizyty kontrolne do zespołu opieki zdrowotnej mniej więcej raz na 2 tygodnie przez pierwsze 2 miesiące, a następnie co miesiąc przez kolejne 4 miesiące.

Naltrekson

Naltrekson może być stosowany w celu zapobiegania nawrotom choroby lub ograniczenia ilości wypijanego alkoholu. Działa on poprzez blokowanie receptorów opioidowych w organizmie, zatrzymując działanie alkoholu. Zazwyczaj jest on stosowany w połączeniu z innymi lekami lub poradnictwem. Jeśli zalecane jest stosowanie naltreksonu, należy pamiętać, że hamuje on również działanie leków przeciwbólowych zawierających opioidy, w tym morfiny i kodeiny. W przypadku złego samopoczucia podczas przyjmowania naltreksonu należy natychmiast przerwać jego przyjmowanie i zwrócić się o poradę do lekarza rodzinnego lub zespołu opieki zdrowotnej.

Nalmefene może być stosowany w celu zapobiegania nawrotom choroby lub ograniczenia ilości wypijanego alkoholu.

Zamknięty ośrodek leczenia alkoholizmu prowadzi zamknięte leczenie alkoholizmu, które zawiera wiele form leczenia farmakologicznego.

Zobacz również: wszywka esperal Poznań.