Wnętrze
Jak wybrać materac do spania?

Jak wybrać materac do spania?

Wybór materaca do spania to bardzo istotna kwestia. Niestety podjęcie ostatecznej decyzji co do jego wyboru jest dość problematyczne, bowiem na rynku meblowym znaleźć możemy wiele różnych modeli, które właściwie różnią się jedynie ceną i wyglądem – przynajmniej na pierwszy rzut oka. Dlaczego wybór materaca do spania ma tak duże znaczenie? Czym charakteryzują się materace lateksowe? Co powinniśmy wiedzieć na temat materacy sprężynowych? Na jaki materac warto się zdecydować – miękki czy twardy? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników. 

Materac do spania- dlaczego jego wybór jest tak istotny?

Jak wybrać materac do spania?Zanim rozpoczniemy jakiekolwiek rozważania na temat materaców do spania, w pierwszej kolejności warto zastanowić się nad tym, dlaczego wybór odpowiedniego modelu ma tak dużo znaczenie. Przede wszystkim musimy zdawać sobie sprawę z tego, że przeciętny człowiek każdego dnia śpi około 8 godzin na dobę. W praktyce oznacza to, że 1/3 naszego życia spędzamy właśnie w łóżku. Podczas procesu snu nasz organizm regeneruje się, natomiast mięśnie potrafią się rozluźnić. Dodatkowo uspokajają się nerwy. Sen to podstawowy sposób wypoczynku po intensywnej dobie. Dlatego też wybór odpowiedniego materaca do spania ma właściwie kluczowe znaczenie. Odpowiednio dobrany model jest w stanie zapewnić nam nie tylko regenerację sił, ale również zadba o to, aby kręgosłup prawidłowo się układał. Materac to nie tylko  podstawowy element wyposażenia, który może zapewnić nam wrażenia estetyczne- od niego w dużym stopniu zależy nasze zdrowie

Czym charakteryzują się materace piankowe?

Dość popularne są materace piankowe, które charakteryzują się tym, iż posiadają w sobie piankę. W praktyce jest to jeden z najszybciej rozwijających się surowców na naszym rynku. Pianki, które wykorzystywane są w produkcji materacy są regularnie ulepszane przez producentów. W dzisiejszych czasach dużą popularnością cieszą się egzemplarze termoelastyczne i te wysokoelastyczne. Te pierwsze charakteryzują się niespotykaną dotąd gęstością i plastycznością. Dzięki temu możliwe jest podparcie sylwetki. Pianka termoelastyczna posiada te same właściwości, jednakże jest w stanie odwzorować kształt ciała na podstawie jego temperatury. W rzeczywistości oznacza to, że im cieplejszy nacisk, tym materiał staje się bardziej miękki, co umożliwia skuteczne otulenie sylwetki. 

Materace lateksowe- czym się wyróżniają?

Równie często stosowane są materace lateksowe. Oprócz lateksu, posiadają one również naturalne mleczko kauczukowe. Jest ono gwarancją dużej sprężystości przy jednoczesnym zachowaniu ponadprzeciętnej odporności na odkształcenia. Nie w sposób nie wspomnieć o właściwościach antygrzybicznych i antybakteryjnych, w konsekwencji materace lateksowe są chętnie wykorzystywane przez alergików. Nie w sposób nie wspomnieć o interesującej strukturze, która to opiera się na tzw. “płytach perforowanych”. Oznacza to, że materac posiada dużą liczbę niewielkich otworów, które są gwarancją prawidłowej cyrkulacji powietrza. Dzięki temu materace lateksowe to gwarancja ponadprzeciętnej higieny snu, na czym zależy nam niekiedy w sposób szczególny.

Materac sprężynowe- podstawowe informacje

Wśród materaców do spania warto wyróżnić te sprężynowe. Jak sama nazwa wskazuje- są one wypełnione sprężynami. Wyróżnić możemy zarówno egzemplarze bonellowe, jak i te kieszeniowe. Ostatnimi czasy coraz większą popularnością cieszą się te drugie, bowiem ich struktura oparta jest na tym, że oddziela się sprężynki połączone ze sobą kieszonkami. Co to oznacza w praktyce? Każda kieszonka może działać niezależnie od innych, co w konsekwencji oznacza, że dopasowanie materaca do sylwetki danego użytkownika nie jest czymś problematycznym. 

Materac twardy czy miękki- na jaki warto się zdecydować?

Skoro znamy już podstawowe rodzaje materaców, warto zastanowić się teraz nad inną kwestią. Każdorazowo powinniśmy określić czy materac ma być miękki czy twardy. Przede wszystkim musimy zdawać sobie sprawę z tego, że materac podczas spania powinien gwarantować nam odpowiednie oparcie dla kręgosłupa. Jednakże aby było to możliwe, nie obędzie się bez zwrócenia uwagi na ważne kryteria. Chodzi oczywiście o wzrost i wagę naszego ciała. Ta druga jest jednym z najważniejszych elementów, które decydują o poziomie twardości. Osoby nieco cięższe nie preferują miękkich materaców i odwrotnie- osoby szczupłe będą odczuwać dyskomfort na twardych egzemplarzach. Dlatego też najważniejsze jest, aby dostosować twardość w taki sposób, by materac dopasowywał się do naszego kręgosłupa. Warto wziąć również pod uwagę to, w jakiej pozycji lubimy spać. Okazuje się, że to czy śpimy na brzuchu, plecach czy na biodrze decyduje o tym, w jaki sposób rozkłada się ciężar. Przykładowo pozycje na brzuchu i plecach równomiernie rozkładają ciężar, natomiast kręgosłup lędźwiowy nie przylega tak ściśle, co oznacza, że możemy kupić materiał o nieco wyższej twardości.