Wnętrze
Jak wybrać odpowiednie rolety okienne?

Jak wybrać odpowiednie rolety okienne?

Rolety stanowią świetną ochronę przed słońcem w upalny letni dzień, a zimą zatrzymują ciepło. Ponadto zapewniają intymność, kiedy na zewnątrz zapadnie zmrok. Co ważne, są świetną alternatywą dla firanek, zasłon i żaluzji. W związku z tym, jak wiele ich rodzajów dostępnych jest obecnie na rynku, stanowią  element wystroju wnętrz, po który sięga coraz więcej osób. Czym zatem kierować się podczas wyboru odpowiednich rolet do domu czy mieszkania? Na to pytanie udzielamy odpowiedzi w przedmiotowym artykule. 

Na co szczególnie zwracać uwagę wybierając rolety okienne?

Zanim postawimy na konkretny typ rolet, powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na trzy podstawowe kwestie. Pierwszą z nich stanowi przepuszczalność światła. Jedną z zasadniczych funkcji, jakie mają pełnić rolety jest regulowanie dopływu światła do danego pomieszczenia. W związku z powyższym, zanim zdecydujemy się na konkretny typ rolet zwróćmy uwagę na to, jaki stopień nasłonecznienia występuje w danym wnętrzu. Osoby, które nie przepadają za zbyt intensywnym działaniem promieni słonecznych powinny postawić na rolety w pełni zaciemniające. W przypadku osób, które cenią sobie dopływ światła w umiarkowanej ilości, najlepszym rozwiązaniem będą rolety wykonane z materiałów transparentnych. Dzięki nim światło wpadające do wnętrza będzie delikatne i rozproszone. 

Kolejną ważną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę podczas wybierania rolet okiennych, jest ich montaż. Jeżeli mowa o roletach wolno wiszących, to są one montowane na tak zwanym nadprożu, umiejscowionym nad wnęką okienną. Ważnym aspektem, na który należy zwrócić uwagę wybierając tego typu roletę jest ten, czy nadproże znajduje się na tyle wysoko, aby podczas rozwijania rolety nie zahaczała ona o skrzydło okna. Inny rodzaj stanowią rolety mini, które umieszcza się na pojedynczym skrzydle okiennym i nie wymagają one przykręcania. Jeżeli zdecydujemy się na rolety w prowadnicach, montowane w skrzydle okna, to w tym wypadku koniecznym będzie wsparcie fachowca.  

Ostatnią kwestią, którą należy się kierować wybierając rolety okienne, jest ich kolor oraz wzór. Pamiętajmy o tym, że wyżej wspomniane powinny również ozdabiać wnętrze. Warto mieć na względzie fakt, że jasne rolety przepuszczają więcej światła niż te ciemne. W związku z powyższym, uwzględnijmy to podczas wybierania tych do naszego domu czy mieszkania. 

Jakie są rodzaje rolet?

Obecnie, na rynku istnieje wiele rodzajów rolet. Nie mniej jednak skupimy się na tych, które cieszą się największym zainteresowaniem. Pierwszymi z wyżej wspomnianych są rolety rzymskie. Mogą być one montowane zarówno do ściany, sufitu, ramy okna lub na karniszu. Dzięki nim istnieje możliwość uzyskania wyjątkowego efektu dekoracyjnego, gdyż tak naprawdę pełnią one rolę pięknej i nowoczesnej firany. Tkanina, z której są wykonywane jest cienka i układa się w poziome, dosyć szerokie pasy.  Rolety rzymskie cechują się sterowaniem łańcuszkowym. Aby móc je regulować, należy pociągać za specjalne linki. Ten typ rolet sprawdzi się w niemal każdym pomieszczeniu. 

Rolety dzień- noc to również produkt, po który sięga coraz więcej osób. Przede wszystkim zachwycają one swym niekonwencjonalnym wyglądem, a dodatkowo dają możliwość precyzyjnego sterowania dopływem światła do pomieszczenia. Wyżej wspomniane składają się z ułożonych naprzemiennie pasów z których część jest zaciemniona, a część przepuszcza światło. Regulowane są przy użyciu mechanizmu łańcuszkowego. Rolety dzień- noc mogą być stosowane w każdym pomieszczeniu. 

Rolety zewnętrzne najczęściej stosowane są w przypadku domów. Pozwalają na zapewnienie pełnej intymności, zimą obniżają koszty ogrzewania i dodatkowo mogą stanowić świetną ochronę przed włamaniami. W porze letniej wyżej wspomniane chronią wnętrze przed nadmiernym nasłonecznieniem, a co za tym idzie obniżają temperaturę powietrza w pomieszczeniach. Co istotne, tego typu rolety stanowią ochronę dla okien przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych. 

Jakie rolety okienne sprawdzą się najlepiej?

Wybór rolet, powinien być w stu procentach uzależniony od naszych preferencji. W pierwszej kolejności odpowiedzmy sobie na pytanie, czy rolety w naszym domu mają pełnić bardziej funkcje praktyczne czy może estetyczne. Oczywiście jedno nie wyklucza drugiego, nie mniej jednak na rynku dostępne są ich takie rodzaje, które mają po prostu dobrze się prezentować. Ponadto ważne jest także to, z jakich materiałów zostały wykonane. Jak już wcześniej zostało wspomniane, rolety mają przede wszystkim chronić wnętrze domu przed nadmiernym promieniowaniem słonecznych i zapewniać intymność mieszkańcom. W związku z tym warto postawić na takie, które odpowiednio będą pełnić tą funkcję. Ważne jest także to, żeby rolety były łatwe w utrzymaniu. Jak wiadomo na wyżej wspomnianych zbiera się kurz, w związku z czym dobrze by było poddawać je regularnemu czyszczeniu. Ponadto, podczas wybierania odpowiednich rolet należy odpowiedzieć sobie na pytanie- jaki stopień nasłonecznienia występuje w danym pomieszczeniu? – i sugerując się powyższym, postawić na konkretny model.