Wnętrze
Obliczanie tapety

Obliczanie tapety

Obliczanie tapety. Tapeta jest to element wystroju naszych mieszkań, który kiedyś był bardzo popularny, a w ostatnich latach został dość mocno wyparty poprzez stosowanie różnego rodzaju farb. Ostatnimi czasy jednak tapety wracają do łask, szczególnie dlatego, że mamy do wyboru zdecydowanie większy asortyment tego elementu dekoracyjnego. Zmieniły się również różnego rodzaju trendy i tapety, są wykorzystywane również w zupełnie inny sposób, niż jeszcze do niedawna, czyli innymi słowy kilkanaście lub kilkadziesiąt lat temu.

W jaki sposób wykorzystywaliśmy tapety kiedyś?

W latach minionych, czyli mniej więcej mówimy tutaj o końcu lat 90 oraz początku 21 wieku, wykorzystaliśmy tapety zdecydowanie częściej. Chociażby z tego powodu, że mieliśmy dość duży deficyt jeżeli chodzi na przykład różnego rodzaju farby, na rynku artykułów wykończeniowych. Dodatkowo wykorzystanie tapet najczęściej wiązało się ze zdecydowanie mniejszą ilością pracy, ponieważ na przykład jeżeli chcieliśmy położyć farbę, to najczęściej musieliśmy wykonywać dwa lub trzy malowania. Farby również miały dość niskie krycie, jeżeli chodzi o pokrywanie starej powłoki, dlatego efekt wykorzystywania farb, często był albo niewystarczająco zadowalający, albo po prostu wiązało się wykorzystywanie farb, z dużo większą ilością pracy, nie mówiąc już chociażby o tym, że trzeba było odpowiednio zabezpieczyć malowany pokój. Zarówno chodzi tutaj o podłogi, jak i sąsiadujące ściany, których nie chcieliśmy malować. Brak było dobrych akcesoriów malarskich, czyli często wiązało się to z tym, że podczas malowania dość sporo chlapaliśmy i mieliśmy mnóstwo sprzątania. Tapeta pozwalała na pokrycie dość dużych powierzchni we w miarę szybkim czasie. Najlepsze w tym wszystkim było to, że mogliśmy pokryć zarówno ścianę, która była pokryta farbą, jak i ściany, na których były już wcześniej położone tapety. Oczywiście mieliśmy również niezbyt duży wybór jeżeli chodzi o różnego rodzaju wzory, jednak duża część osób, właśnie decydowała się na tapety. Zmieniło się to bardzo mocno, kiedy na rynku dość prężnie zaczęły działać różnego rodzaju firmy, produkujące farby. Pojawiło się dużo więcej kolorów. Farby zyskiwały dużo lepszą jakość, no i pojawiało się dużo rodzajów takich farb, czyli mogliśmy sobie wybrać na przykład farby typowo dekoracyjne do pokoju, ale mogliśmy sobie wybrać na przykład farby do przedpokoju, bardziej odporne na ścieranie, czy na przykład do łazienki lub kuchni, czyli farby, które miały w sobie dodatki sprawiające, że były one bardziej odporne na wilgoć oraz na pleśnie i grzyby.

Jaki wybór tapet mamy obecnie?

Obecnie jeżeli chodzi o tapety, to wiele się na rynku zmieniło. Czyli tak naprawdę w pewnym sensie, role się odwróciły, czyli to tapety próbują nadążać za tym, co się wydarzyło na rynku farb i tak na przykład, mamy do wyboru różnego rodzaju tapety, czyli na przykład typowo tapety dekoracyjne, które wykorzystujemy na przykład w dość niewielkim stopniu, jako formę takiego złamania jednolitej powierzchni ściany, która jest pokryta farbą. Są oczywiście tapety przeznaczone do pokrywania całej powierzchni ściany, mamy tapety do przedpokoju, ścieralne tapety na ścianę do kuchni i do łazienek, tapet ozdobne do kuchni, tapety młodzieżowe, tapety zmywalne do korytarza. Wybór jest naprawdę ogromny, a każdy rodzaj tapety występuje w ogromie wersji i stylizacji. W tapetach połączono wszystkie poprzednie zalety tapet i postarano się, aby posiadały wiele pozytywnych cech farb, z którymi konkurują.

W jaki sposób obliczyć ilość tapety, która będzie nam potrzebna do wykończenia pokoju lub mieszkania?

Obliczanie tapetyPowyższe pytanie jest pytaniem, które jest zadawanie często zadawane przez osoby, które chcą na przykład pierwszy raz w życiu położyć tapetę. Tak naprawdę nie jest to specjalnie trudne. Przede wszystkim powinniśmy mieć świadomość tego, że tapety kupujemy najczęściej na rolki i musimy tutaj wiedzieć, jaką rolka ma szerokość oraz ile metrów bieżących również ma ta rolka. Dzięki temu możemy obliczyć, ile metrów kwadratowych będziemy w stanie za pomocą takiej rolki położyć. Tapety są często robione w taki sposób, aby można było dość wygodnie łączyć poszczególne arkusze w taki sposób, aby wzór między nimi się nie „rozjeżdżał”, jednak najczęściej można policzyć sobie taką ilość, na takiej zasadzie, że na przykład rolka starcza nam na dwie lub trzy całkowite długości ściany. Oczywiście ciężko jest dokonywać dokładnie takie wyliczenia na „oko”, dlatego najlepiej jest policzyć ile faktycznie mamy metrów bieżących w rolce oraz jakie wysokie mamy ściany. Jeżeli chcemy sobie uprościć nieco te obliczenia, to tak naprawdę większość osób,  które zajmuje się zawodowo wykończeniem, w tym między innymi układaniem tapet mówi, że najlepiej jest wyliczyć sobie jaką mamy powierzchnię ścian, które chcemy pokryć i do tego wszystkiego doliczyć sobie 10%. Czyli jeżeli na przykład chcemy pokryć 15 m kwadratowych ściany, to najlepiej jest kupić tyle tapety, aby wystarczała ona na 16,5 metrów kwadratowych. Taka ilość najczęściej wystarczy do tego, aby wliczając w to różnego rodzaju odpady, pokryć ścianę w wystarczającym stopniu, a dodatkowo, aby wyglądało to wszystko estetycznie.