Hobby
Sklep jeździecki – stacjonarny czy online?

Sklep jeździecki – stacjonarny czy online?

Sklepy jeździeckie: czym się różnią i dlaczego warto szukać idealnego? Każdy, kto rozpoczyna przygodę z jeździectwem wie, że najważniejsza jest wysoka jakość sprzętu za, najlepiej, jak najniższą cenę. Dlatego warto porównać oferty sklepów stacjonarnych i internetowych. 

Co można kupić w sklepie jeździeckim?

Sklep jeździecki oferuje w swoim asortymencie sprzęt do jazdy konnej . Na wyposażeniu mogą znajdować się:

  • ubrania do jazdy konnej (spodnie, buty jeździeckie, dżokejki, etc.);
  • elementy siodłania konia (czapraki, siodła, derki, strzemiona);
  • uprzęże (ogłowia, uzdy, lejce);
  • akcesoria do jazdy konnej (palcaty skokowe i ujeżdżeniowe, ostrogi, baty);
  • elementy wyposażenia boksu konia lub paddoku (np. poidła);
  • akcesoria do pielęgnacji konia (np. zgrzebła). 

W wybranych sklepach jeździeckich można również zakupić karmę uzupełniającą dla koni, sprzęt do treningów ujeżdżeniowych oraz akcesoria dżokejskie.  

Asortyment sklepu jeździeckiego

To podstawa, jeśli chodzi o wybór idealnego miejsca na zakup sprzętu. Musi przede wszystkim odpowiadać naszym potrzebom. Jakim? Przede wszystkim warto wziąć pod uwagę posiadany budżet. Pod tym względem sklepy internetowe w wielu przypadkach są znacznie korzystniejszą opcją niż stacjonarne. Zazwyczaj sprzedają one produkty w cenach hurtowych, dodatkowo posiadając sezonowo atrakcyjne promocje na poszczególne kategorie asortymentu (np. buty jeździeckie, czapraki czy baty). Na co zatem zwrócić uwagę, jeśli chodzi o asortyment danego sklepu?

  • producenci – czy sklep posiada towar od sprawdzonych i zaufanych producentów? W ten sposób można ocenić jakość sprzedawanych przez niego produktów;
  • wybór – czy dany sklep jeździecki posiada szeroki przekrój produktów z danej kategorii? Im szerszy wybór, tym większa szansa na znalezienie dokładnie tych produktów, jakich potrzebujemy;
  • ceny – czy są adekwatne do jakości? Czy jest to sklep z produktami nisko- czy raczej wysokopółkowymi? Ten element jest niezwykle istotny, pozwoli bowiem określić, czy wydane przez nas pieniądze będą trafioną lub chybioną inwestycją. Jakość produktów to podstawa, aby móc się w pełni cieszyć z jazdy konnej. Dlatego nie warto ani oszczędzać, ani przepłacać.  

Lokalizacja sklepu jeździeckiego

Jest ona istotna nie tylko w przypadku sklepów stacjonarnych, lecz także i internetowych, ponieważ wpływa ona m.in. na czas oczekiwania na produkt, jak i również koszt dostawy. Dlatego warto w pierwszej kolejności sprawdzić sklepy w naszym najbliższym otoczeniu (wyszukując je poprzez np. mapy Google). Jeśli zdecydujemy się na zakup w sklepie jeździeckim położonym poza granicami kraju, warto zapoznać się nie tylko z informacjami dotyczącymi kosztów przesyłki, lecz także, czy danych towarów nie trzeba będzie dodatkowo oclić. Jest to bardzo istotne zwłaszcza, gdy towary kupujemy bezpośrednio u chińskich lub amerykańskich producentów. 

Sklep internetowy jest zawsze tańszy?

Otóż nie zawsze! Wspomniany koszt przesyłki niejednokrotnie podnosi cenę zamówionych towarów i ostatecznie zamiast zaoszczędzić, przepłacamy. Dlatego bardzo istotne jest sprawdzenie, jaki rodzaj dostawy (i w jakiej cenie) oferuje dany sklep jeździecki. Coraz popularniejsze Paczkomaty stanowią jedną z tańszych opcji dostawy, jednak nie zawsze są możliwe do wybrania – wszystko zależy od gabarytów naszej przesyłki. Zamawiając ponadgabarytowe produkty (np. siodła, wyposażenie stajni lub padoku), o wiele lepiej jest zdecydować się na dostawę kurierem lub wręcz odbiór osobisty. Warto zwrócić uwagę, czy dany sklep oferuje darmową dostawę od wyznaczonej kwoty – wówczas może się okazać, że dużo korzystniejsze będzie złożenie zamówienia razem z innymi osobami, dzięki czemu zaoszczędzi się pieniądze. Ostatecznie warto porównać czy końcowe koszty są faktycznie niższe od tych, jakie byśmy ponieśli w przypadku zakupu sprzętu w sklepie stacjonarnym. 

Jaki sklep dla początkującego?

Jeśli kompletujesz swoją pierwszą “wyprawkę” do rozpoczęcia jazdy konnej, mamy dwie opcje. Jeśli posiadamy zaufaną osobę, która ma już doświadczenie w tej dziedzinie i jest w stanie podpowiedzieć nam, jaki sprzęt wybrać – wówczas warto zdecydować się na sklep internetowy. Można wiele zaoszczędzić, część sklepów bowiem posiada nie tylko produkty nowe, ale także i używane. W sytuacji, w której nie mamy jednak przy sobie doradcy, warto skusić się na wizytę w sklepie stacjonarnym. Wówczas profesjonalny sprzedawca nie tylko wyjaśni, jaki sprzęt najlepiej kupić, ale również wskaże na co zwracać uwagę przy kolejnych zakupach. Istotne jest także to, iż sprzedawca umożliwi dobór takiego sprzętu i elementów stroju, które pozwolą nam w jak najbardziej komfortowy sposób rozpocząć naukę jazdy konnej. Nieodpowiednio dopasowany strój lub źle dobrane akcesoria, nieraz przyczyniają się do wytworzenia błędnych nawyków jeździeckich czy wręcz zrażenia się do  tego sportu. Bardziej doświadczone w jeździe konnej osoby nie potrzebują już takiego wsparcia, ponieważ zazwyczaj już same posiadają rozeznanie, który sprzęt będzie dla nich odpowiedni.