Zdrowie
Uzależnienie od internetu jak mu zapobiegać?

Uzależnienie od internetu jak mu zapobiegać?

Jeśli nie możesz pozbyć się nawyku ciągłego sprawdzania telefonu, kont w mediach społecznościowych i częstego logowania się, być może cierpisz na uzależnienie od Internetu. Uzależnienie od Internetu występuje wtedy, gdy stajesz się zależny od korzystania z Internetu, czy to poprzez wysyłanie sms-ów, ciągłe zaglądanie do sieci, czy korzystanie z mediów społecznościowych. Eksperci porównują to uzależnienie do uzależnienia od narkotyków, ponieważ wpływa ono na Twoje zdrowie, wydajność pracy, życie codzienne, zaangażowanie w sprawy innych i procesy myślowe w taki sam sposób, jak narkotyki. Terapia uzależnień od internetu w ośrodku leczenia uzależnień od internetu może okazać się niezbędna dla uzależnionych od Internetu.

Zaakceptuj swój problem

Pierwszym krokiem do rozwiązania każdego rodzaju problemu jest wyjście z zaprzeczenia i zaakceptowanie, że masz problem. Jest to Twoje pierwsze zwycięstwo na drodze do wyzdrowienia. Stwierdzając fakt, że masz problem, stajesz się uczciwy wobec siebie i to daje jasność całej sytuacji. Uświadamiasz sobie również, jak niezdrowe jest dla Ciebie korzystanie z Internetu. Teraz, kiedy już przyznałeś, że masz problem, dlaczego by nie zrobić czegoś z tym problemem? Możesz poprosić zaufanego przyjaciela, aby Ci w tym pomógł, albo poszukać profesjonalnej terapii. Będziesz mógł porozmawiać o uczuciach, które sprawiają, że ciągle powracasz do Internetu. Dzielenie się tymi sprawami z kimś pomoże Ci się otworzyć, a następnie możesz również ustalić pewne cele dotyczące zachowania, które utrzymają Cię w ryzach. Roczna terapia odwykowa w ośrodku terapii uzależnień może być rozwiązaniem dla samotnych osób.
Detoks od Internetu to coś, co możesz zrobić sam, jeśli masz determinację i siłę, aby to zrobić. Kiedy zdasz sobie sprawę, że uzależnienie od internetu jest dla ciebie złe i przejmuje kontrolę nad twoim życiem, możesz zacząć trzymać się od niego z daleka. Możesz ograniczyć swoje sesje online do 30 minut. Możesz ustalić pewne zasady, że nie będziesz korzystać z Internetu po określonej godzinie w ciągu dnia. W ten sposób zachowasz kontrolę nad sobą. Wyjdź z Internetu i dziel się prawdziwymi doświadczeniami. Zaproś swoich przyjaciół i zrób coś razem z nimi. Częściej wychodź z domu i uczyń swoich bliskich swoim priorytetem. Spędzaj z nimi czas, rób to, co kochasz i staraj się pielęgnować swoje prawdziwe relacje życiowe bardziej niż relacje internetowe.

Życie realne jest lepsze

Jeśli przez cały dzień wysyłasz swojemu chłopakowi SMS-y to zmień ten schemat i spotkaj się z nim, aby porozmawiać bezpośrednio twarzą w twarz. W ten sam sposób, jeśli jesteś uzależniony od gier online, możesz zastąpić je grami na świeżym powietrzu. Posiadanie rutyny czyni cię bardziej zorganizowanym i opanowanym. Jeśli żyłeś swoim życiem gwałtownie i bez żadnej rutyny, musisz to zmienić. Zarządzanie czasem jest kluczem do rozwiązania problemów z uzależnieniem od Internetu. Musisz stworzyć harmonogram i wygospodarować czas na inne rzeczy poza korzystaniem z internetu. W ten sposób wyeliminujesz chęć zaglądania do telefonu po każdej krótkiej przerwie. Możesz również wybrać czas na korzystanie z internetu, ale będzie to część rutyny.

Miej wszystko pod kontrolą

Kiedy sprawy wymykają się spod kontroli i okazuje się, że z dnia na dzień jesteś coraz bardziej uzależniony. Możesz podjąć poważne kroki, odłączając się na jakiś czas od urządzeń cyfrowych, zwłaszcza tych, które bardzo Ci przeszkadzają. Może to być Twoja konsola do gier, smartfon, laptop itp. Możesz poprosić przyjaciela o pomoc i pozwolić mu przechowywać Twoje rzeczy przez jakiś czas, aby uzyskać przestrzeń, której potrzebujesz. Jest wiele rzeczy, które można robić bez użycia komputerów lub inteligentnych urządzeń. Możesz uczestniczyć w zespołach sportowych, programach wolontariatu, grupach obywatelskich i innych tego typu społecznościach, aby czuć się dobrze i spędzać czas aktywnie.Te rzeczy wymagają, abyś wyszedł na zewnątrz i był zajęty przez wiele godzin, co odwraca twoją uwagę od rzeczy dziejących się w Internecie. Możesz dzielić swoje emocje z ludźmi tam i czuć się spełniony bez korzystania z Internetu. Całodobowy ośrodek leczenia uzależnień zapewnia leczenie uzależnień poprzez zastosowanie sprawdzonych metod.

Ważne pytania

Dlaczego jesteś tak uzależniony od internetu? Czy to dlatego, że czujesz się tak samotny? Albo nie masz nikogo, z kim mógłbyś podzielić się swoimi uczuciami? A może szukasz społecznej aprobaty? To są możliwe powody zbyt częstego korzystania z Internetu. Znajdź swój powód i znajdź sposób, aby go wyeliminować. Jeśli znasz uczucia, które skłaniają Cię do niepotrzebnego korzystania z Internetu, być może będziesz w stanie sam rozwiązać te problemy. Zastosowanie tych wskazówek może się przydać, jeśli jesteś gotów wydostać się z tego bałaganu. Aby uniknąć ponownego popadnięcia w uzależnienie od Internetu, powinieneś wiedzieć, jak się kontrolować, gdy zdasz sobie sprawę, że się uzależniasz. Utrzymanie otwartych oczu i umysłu jest dobrym sposobem na zachowanie czujności i zdrowia.