Uroda
Wosk do aparatu ortodontycznego

Wosk do aparatu ortodontycznego

Wosk do aparatu ortodontycznego to preparat, który doskonale znają osoby, noszące aparat stały na zęby. Pomaga on w utrzymaniu prawidłowej higieny jamy ustnej, co przy noszeniu aparatu ortodontycznego jest niezwykle trudne. Czym dokładnie jest wosk ortodontyczny i kiedy warto go stosować?

Aparat ortodontyczny a prawidłowa higiena jamy ustnej

Pacjenci ortodontyczni doskonale zdają sobie sprawę z tego, jak trudno jest utrzymać prawidłową higienę jamy ustnej, nosząc aparat stały. Obecnie jest on najczęściej wybieraną metodą leczenia wad zgryzu zarówno u dzieci, jak i u osób dorosłych. Faktem jest, że używanie aparatu ortodontycznego przynosi bardzo dobre efekty leczenia w stosunkowo krótkim czasie. Z drugiej strony, pacjenci bardzo często skarżą się na przykład na krwawienie dziąseł czy trudności w prawidłowej pielęgnacji zębów. Są to powszechne problemy, z którymi osobom niedoświadczonym trudno sobie poradzić. Nawet stosowanie ograniczonej diety nie okazuje się pomocne. Problemy z utrzymaniem higieny skutkują tym, że w jamie ustnej gromadzi się wiele bakterii, które powodować mogą na przykład rozwój próchnicy. To jednak nie wszystko – może również dojść do rozwoju chorób dziąseł, w tym – w skrajnych przypadkach – paradontozy. Specjaliści radzą więc, aby stosować wosk ortodontyczny, zwany również woskiem dentystycznym.

Czym jest wosk ortodontyczny?

Wosk do aparatu ortodontycznego
Wosk do aparatu ortodontycznego

Wosk ortodontyczny to preparat, który pozwala łagodzić dolegliwości bólowe, a także regenerować dziąsła. Zwykle podrażnione są one elementami stałymi aparatu, takimi jak zamki czy pierścienie. Jest to powszechny problem osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z aparatem ortodontycznym, choć oczywiście nie tylko ich. Podrażnione dziąsła w łatwiejszy sposób “przyjmują” bakterie, bytujące w jamie ustnej. To natomiast przekłada się na rozwój różnego typu chorób. Dziąsła nie tylko bolą, ale też stają się zaczerwienione, a nawet krwawią. Pacjenci mogą sięgnąć po wosk ortodontyczny, który nieco złagodzi dolegliwości bólowe, a także będzie wspomagał regenerację dziąseł. Jak aplikować wosk? Otóż wystarczy ścisnąć jego kawałek w palcach, formując niewielkich rozmiarów kulkę. Zazwyczaj nakłada się ją na zamki w aparacie, choć równie dobrze możemy ją umieścić na innym elemencie drażniącym. Wosk ortodontyczny jest preparatem w pełni bezpiecznym, dlatego możemy stosować go nawet kilka razy w ciągu dnia. Wszystko zależy tutaj wyłącznie od naszych potrzeb. Ponadto, wosk usuniemy z aparatu w bardzo prosty sposób – wystarczy tylko prosty zabieg szczotkowania zębów. 

Przypadkowe połknięcie wosku – czy może być szkodliwe dla zdrowia?

Najwięcej wątpliwości wśród pacjentów ortodontycznych budzi to, czy w przypadku połknięcia wosku, mogą nastąpić jakiekolwiek efekty niepożądane? W wielu przypadkach może dojść do całkowicie przypadkowego połknięcia preparatu – nie ma w tym nic dziwnego, zwłaszcza że wkładamy wosk bezpośrednio do jamy ustnej. Niemniej jednak nie należy się przejmować – wosk wykonany jest z preparatów, które uchodzą za całkowicie bezpieczne dla zdrowia. Najczęściej składa się on z oleju parafinowego czy wazeliny. Przypadkowe połknięcie nie stanowi więc podstawy do interwencji lekarskiej.

Jak radzić sobie z podrażnieniami dziąseł, nosząc aparat?

Pacjenci często zadają sobie pytanie, czy wosk ortodontyczny rzeczywiście okaże się skuteczny i przyniesie im ulgę? Niestety, odpowiedź na to pytanie nie jest prosta. Wiele zależy od indywidualnych tendencji organizmu oraz jego możliwości regeneracyjnych. Jeśli nasze dziąsła są słabe i łatwo dochodzi do krwawienia, nawet podczas szczotkowania, to wosk może okazać się niewystarczający w łagodzeniu podrażnień. Z drugiej strony, powinniśmy zgłosić ten problem lekarzowi prowadzącemu – być może konieczne będzie wdrożenie odpowiedniego leczenia. Pacjenci, którzy mają problemy z dziąsłami oraz prawidłową higieną jamy ustnej, powinni poradzić się ortodonty. Lekarz podpowie, jakie dodatkowo preparaty stosować, aby zapobiegać nawracaniu dolegliwości. Pamiętajmy, że wosk dentystyczny jest preparatem medycznym, a nie lekiem sam w sobie. Nie zawiera substancji aktywnych, zatem nie może w profesjonalny sposób poradzić sobie z problemami. Z drugiej strony, warto mieć na uwadze, że te po jakimś czasie noszenia aparatu powinny samoistnie zniknąć. Nasze dziąsła hartują się, stając się jednocześnie bardziej odporne.

Gdzie kupić wosk ortodontyczny?

Wosk ortodontyczny definitywnie powinien znaleźć się na wyposażeniu kosmetyczki każdego, kto nosi aparat stały. Kosztuje on zaledwie kilka złotych, natomiast pomaga poradzić sobie z uporczywymi dolegliwościami bólowymi, jednocześnie wspomagając prawidłową higienę dziąseł. Pozostaje pytanie, gdzie właściwie kupić wosk ortodontyczny? Znajdziemy go w niemal każdej aptece, a nawet w dobrych sklepach kosmetycznych. Czasami możemy go zakupić również w przychodni, w której przyjmuje nasz lekarz ortodonta. Co istotne, aby nabyć wosk ortodontyczny, nie potrzebujemy recepty lekarskiej – jest to produkt dostępny dla każdego pacjenta.