Hobby
Broń do cosplay – jak zrobić

Broń do cosplay – jak zrobić

Masz w planach wykonanie cosplayu, ale zastanawiasz się jak możesz wykonać broń? Często zdarza się, że postacie występujące w komiksach, filmach i serialach mają charakterystyczne dla siebie rekwizyty, np. miecze, pistolety, młoty lub inne elementy. Są one trójwymiarowe, co sprawia, że początkujący cosplayerzy mogą mieć problem z ich wykonaniem. Przede wszystkim należy zakupić wszystkie niezbędne materiały, które można dostać w sklepach papierniczych lub w sklepach z akcesoriami do cosplayu. Jak zacząć, co dokładnie przygotować i jak korzystać ze specjalistycznych artykułów? Tego wszystkiego dowiesz się czytając poniższy artykuł.

Krok 1: Wybór postaci

W pierwszej kolejności wybierz postać, której strój zamierzasz odwzorowywać. Zastanów się dobrze i dokładnie przemyśl swój wybór. Jeżeli wcześniej nie miałeś styczności z pracami manualnymi nie porywaj się od razu na trudne i złożone charakteryzacje. Przejrzyj dokładnie stroje wszystkich swoich ulubionych bohaterów i wybierz ten, który jest najmniej skomplikowany – zarówno jeżeli chodzi o samo ubranie, jak i o dodatki. Możesz też zaoszczędzić sobie sporo czasu i pracy tworząc strój z gotowych ubrań, zakupionych np. w sklepach z używaną odzieżą. Ten sposób jest bardzo często wykorzystywany przez początkujących cosplayerów, gdyż nie wymaga dużych nakładów finansowych i zdolności krawieckich. O ile podczas wykonywania samego ubrania, które nosi Twoja postać, możesz natknąć się na drobne przeszkody, o tyle zrobienie dodatków, np. biżuterii, pasków czy właśnie broni, nie powinno sprawić Ci większych problemów.

Krok 2: Zakup niezbędnych materiałów

Zanim przystąpisz do wykonywania jakiegokolwiek dodatku musisz wyposażyć się w niezbędne materiały. Najlepiej, gdy znajdziesz odpowiedni sklep – taki, który oferuje szeroki wybór materiałów – i będziesz mógł zaopatrzyć się w nim w niezbędne przedmioty. Do wykonania wszelkiego rodzaju broni niezbędne będą:

 • kartki papieru (w dowolnym formacie, jednak im większe tym mnie pracy),
 • coś do rysowania, np. długopis lub ołówek,
 • ostry nożyk,
 • klej/taśma,
 • dokładne zdjęcia lub rysunki wykonywanej broni,
 • pianka do cosplayu,
 • wikol,
 • oraz farby akrylowe – do nadawania właściwych kolorów.

Jeżeli masz w planach stworzenie broni, która posiada ostrze, a chcesz żeby była ona w pełni bezpieczna, użyj do tego celu specjalnej pianki do cosplayu, np. pianki evy. Jest ona bardzo miękka, elastyczna i plastyczna, dzięki czemu bez problemu będziesz w stanie odwzorować wszystkie detale – co może być przydatne np. przy wykonywaniu rękojeści. Materiał ten może być dowolnie formowany zaraz po tym, gdy zostanie ogrzany, np. ciepłym powietrzem  suszarki. Po wystygnięciu broń będzie miała taką kształt jaki zostanie jej nadany podczas ogrzewania. Piankę taką kupić można w wielu stacjonarnych sklepach papierniczych – jednak dostępna jest tam ona zazwyczaj jedynie w małych rozmiarach. Do wykonania broni zazwyczaj potrzebny jest większy arkusz, dlatego lepiej dokonać zakupu w specjalistycznym sklepie internetowym. Dokonując zakupu możesz wybrać także jakiej grubości ma być pianka – co będzie istotne przy tworzeniu np. ostrza w mieczu lub lufy w pistolecie. Broń wykonana z pianki będzie nie tylko bardzo dobrze odwzorowywała pierwowzór, ale także będzie ona bezpieczna – zarówno dla Ciebie, jak i dla ludzi znajdujących się w pobliżu. Natomiast materiały takie jak wikol i farby akrylowe można kupić po prostu w stacjonarnych sklepach papierniczych.

 

Krok 3: Wykonanie broni

Po zgromadzeniu wszystkich niezbędnych materiałów i dokładnym przemyśleniu wyboru możesz przystępować do wykonywania zaplanowanej broni. Postępuj zgodnie z przedstawionymi poniżej krokami, a na pewno Ci się uda.

 1. Odrysuj kształt swojej broni na kartkach papieru – – przy wykonywaniu tego kroku pamiętaj o zachowaniu skali. Jeżeli broń jest duża i nie mieści się na jednym arkuszu, wtedy połącz ze sobą kartki papieru za pomocą kleju lub taśmy – tak, aby zmieścił się tam cały zarys. Postaraj się jak najdokładniej odrysowywać cały kontur i pamiętaj o uwzględnieniu drobnych detali i kształtów zagięć. W przypadku miecza, noża, szabli i tym podobnych przedmiotów zadanie nie będzie trudne, jednak w przypadku pistoletów lub młotów musisz wyobrazić sobie jak może on wyglądać po rozłożeniu i przenieść tą wizję na papier.
 2. Po wykonaniu szkicu i dopracowaniu wszystkich detali przenieś swój szkic na przygotowany wcześniej arkusz papieru.
 3. Wytnij kształt, który umieściłeś na materiale do cosplayu używając do tego bardzo ostrego noża – tak, aby nie poszarpać brzegów, a następnie zacznij ogrzewać piankę za pomocą gorącego powietrza z suszarki lub opalarki – jednocześnie nadając broni odpowiedni kształt.
 4. Kiedy formowany element uzyska już satysfakcjonujący wygląd poczekaj aż wystygnie, a następnie pokryj go specjalnym klejem – tak zwanym wikolem. Najlepiej nałożyć dwie lub trzy warstwy.
 5. Ostatnim krokiem jest nadanie broni odpowiedniego koloru przy użyciu farb akrylowych – które będą się dobrze utrzymywały oraz zapewniały bardzo dobre krycie.