Praca
Co zrobić gdy biuro rachunkowe nie chce oddać dokumentów?

Co zrobić gdy biuro rachunkowe nie chce oddać dokumentów?

Co zrobić gdy biuro rachunkowe nie chce oddać dokumentów? Nie da się ukryć, że korzystanie z usług biura rachunkowego to dla przedsiębiorców duża wygoda. Nie ma konieczności martwienia się o rozliczenia, natomiast podatki otrzymuje się w gotowej już kwocie. Co ciekawe, bardzo podobnie wygląda to w przypadku dokumentacji. W przypadku zmiany biura rachunkowego musimy uzyskać dokumenty od wcześniejszego zleceniobiorcy. Nie do końca wiemy, jak jednak postępować, jeśli byłe biuro rachunkowe nie może pogodzić się z utratą klienta i nie oddaje dokumentów.

Jakie zasady przechowywania dokumentacji warto znać? Dlaczego warto przechowywać dokumentację w biurze rachunkowym? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników.

Jakie zasady przechowywania dokumentacji warto znać?

Zanim rozpoczniemy rozważania na temat problemów z oddawaniem dokumentów, warto wcześniej poznać podstawowe zasady przechowywania dokumentacji. W pierwszej kolejności warto pamiętać, że zarówno dokumentacja księgowa, jak i ta kadrowa w każdym przedsiębiorstwie ma ogromne znaczenia. Dzięki niej możliwe jest wyliczanie zobowiązań podatkowych czy też składkowych. Dodatkowo ma znaczenie w relacjach z poszczególnymi kontrahentami, jednocześnie może okazać się deską ratunku w przypadku ewentualnych spraw sądowych.

Kiedy przedsiębiorca przechowuje dokumentację firmy, musi pamiętać o tym, aby zwrócić uwagę na kilka kwestii, które wbrew pozorom mają ogromne znaczenie. Pierwsza z nich to zabezpieczenie przed dostępem osób, które nie powinny mieć dostępu do dokumentów. Konieczne jest jednak odpowiednie uporządkowanie – najczęściej jest ono chronologiczne, podzielona poszczególne okresy rozliczeniowe. Warto również wspomnieć o zabezpieczeniu przed zniszczeniem i działaniem szkodliwych czynników.

Każdorazowo należy zwrócić uwagę na wymagane terminy przechowywania poszczególnych dokumentów. Wyżej wymienione wymogi są w pełni rozsądne. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę okres przechowywania, może nagle okazać się, że w firmie nie będzie odpowiednich warunków. W takiej sytuacji możliwe jest skorzystanie z usług biura rachunkowego.

Dlaczego warto przechowywać dokumentację w biurze rachunkowym?

Co zrobić gdy biuro rachunkowe nie chce oddać dokumentów?
Co zrobić gdy biuro rachunkowe nie chce oddać dokumentów?

Zdecydowanie rozsądniejsze wydaje się być przechowywanie dokumentacji w biurze rachunkowym. Zdecydowana większość biur posiada w ofercie takie usługi. Najczęściej dokumenty przechowywane są rok, natomiast po zamknięciu okresu są one zwracane właścicielowi. Co ciekawe, możliwe jest znalezienie biur, które posiadają archiwa, w których to dokumenty przechowywane są do końca okresu, który jest wymagany przepisami. Archiwa również oferują usługi przechowywania- wystarczy dostarczyć dokumenty, które odebrane są od naszej księgowej.

Wiele osób jednak zastanawia się, dlaczego przechowywanie dokumentacji w biurze rachunkowym to rozsądne rozwiązanie. Przede wszystkim należy podkreślić, że jest to wygoda, jednocześnie oszczędność miejsca. Rozwiązanie to jest w pełni bezpieczne, bowiem w biurach stosuje się profesjonalne, pancerne szafy. Charakteryzują się tym, że gwarantują ochronę przed niepożądanymi czynnikami zewnętrznymi, a także przed niepowołanymi osobami. Jest to również oszczędność czasu, szczególnie wtedy, gdy dokumenty dostarczane są drogą elektroniczną. Nie ma wówczas konieczności dojazdów do biura.

Kolejną zaletą jest swobodny dostęp, bowiem w przypadku przygotowania profesjonalnych archiwów mamy wygodny wgląd w dokumenty. Warto wspomnieć o możliwości przeprowadzenia kontroli. Co to oznacza w praktyce? Kontrola z urzędu skarbowego jest wówczas przeprowadzana w biurze rachunkowych. Oczywiście wcześniej ustala się ten fakt razem z inspektorami. Nie możemy zapominać o tym, że decydując się na przechowywanie dokumentacji księgowej biuru rachunkowemu, należy zgłosić ten fakt do urzędu skarbowego- w terminie do 15 dni od chwili wydania dokumentacji.

Co jeśli biuro rachunkowe nie chce nam oddać dokumentów?

Może dojść do sytuacji, w której zdecydujemy się na zmianę biura rachunkowego. Wówczas konieczna będzie dokumentacja z poprzedniej firmy. Co, gdy biuro rachunkowe nie chce oddać nam dokumentów? Otóż po zerwaniu umowy biuro nie ma żadnych podstaw do tego, aby zatrzymać księgi rachunkowego. Co godne podkreślenia- nie zmienia tego nawet zgodna podatnika na zatrzymanie, które wynika z umowy.

Biuro rachunkowe może przechowywać dokumentację tylko wtedy, gdy istnieje ważna umowa na prowadzenie ksiąg. Jeśli umowa traci swoją ważność, wówczas zgodnie z prawem następuje natychmiastowy obowiązek zwrotu dokumentów. W przypadku odmowy wydania dokumentów biuro rachunkowe może zostać powołane do odpowiedzialności karnej. Możliwe jest otrzymanie grzywny, a nawet kara ograniczenia czy też pozbawienia wolności do dwóch lat. Zatrzymanie dokumentacji nie może stanowić wymierzonej przez biuro sankcji za brak zapłaty. Jeśli chodzi o ewentualne spory o zapłatę, powinny być rozstrzygane na drodze sądowej.