Usługi
Co skutecznie niszczy ozonowanie?

Co skutecznie niszczy ozonowanie?

Ozon jest skuteczniejszy niż środki dezynfekujące, w tym oparte na chlorze. Ozon niszczy powłokę i wewnętrzną strukturę patogenów chorób wirusowych, bakteryjnych i pasożytniczych, zapobiega rozmnażaniu i rozprzestrzenianiu się szkodliwych mikroorganizmów w organizmie. W naturze nie ma bakterii i wirusów, które mogą rozwinąć odporność na ozon. Niszczy on związki aromatyczne i eliminuje wszelkie nieprzyjemne zapachy: ozon ich nie maskuje, ale niszczy związki odpowiedzialne za zapach, w szczególności siarkowodór i jego organiczne pochodne.

 

Co niszczy ozonowanie?

 • Wirusy
 • Bakterie (np. paciorkowców, Escherichia coli)
 • Grzyby, zarodniki pleśń
 • Alergeny
 • Saprofity
 • Pchły, pluskwy.

Ozon jest przyjazny dla środowiska

Ozon jest gazem przyjaznym dla środowiska, który nie zawiera dodatków i związków chemicznych. Skutecznie oczyszcza powietrze, dezynfekuje przedmioty i sprzęt, wodę i żywność. Warto zaznaczyć, że jego rozkładowi nie towarzyszy tworzenie się nowych niepożądanych substancji i związków. Jedynym produktem jego rozkładu jest tlen. Ozon ma specyficzny zapach – zapach burzy i jest łatwo wykrywalny nawet przy zawartości powietrza 0,05 mg / m3. Nie zaszkodzi ludzkiemu organizmowi i zwierzętom. Można stwierdzić, że ozonowanie to innowacyjna i przyjazna dla środowiska metoda niszczenia wielu zagrożeń dla zdrowia człowieka.

Jakie zadania spełnia ozon?

Ozon jest naturalnym środkiem bakteriobójczym, który pod względem swojej siły działania wielokrotnie przewyższa inne środki chemiczne / dezynfekujące. Znajdująca się w atmosferze substancja gazowa wchodzi w aktywną interakcję z patogenną florą i w ciągu kilku sekund niszczy strukturę komórkową bakterii, co z kolei prowadzi do ich całkowitej śmierci. Ozon nie ma syntetycznych analogów, jego działanie rozciąga się na prawie wszystkie rodzaje wirusów, zarodników, grzybów, bakterii, alergenów itp.

Jakie zapachy usuwa ozon?  

Utrzymujący się nieprzyjemny zapach w pokoju lub samochodzie to duży problem, z którym od czasu do czasu boryka się każdy człowiek. Takie aromaty mogą pojawić się nawet w całkowicie oczyszczonej i zdezynfekowanej przestrzeni. Przyczyną tego są różne czynniki, na przykład:

 • Obecność zwierząt domowych w mieszkaniu
 • Rozwój procesów gnilnych
 • Pożary
 • Pleśń w pomieszczeniach o dużej wilgotności
 • Duża liczba osób na ograniczonej przestrzeni (biuro, gastronomia, siłownia itp.).

Takie zapachy nie mogą być całkowicie wyeliminowane za pomocą środków dezynfekujących lub wentylacji. Jedyną słuszną decyzją jest ozonowanie pomieszczeń.

Co trzeba jeszcze wiedzieć o ozonowaniu?

Ozon jest szybszy niż światło ultrafioletowe, poza wymienionymi niszczy takie wirusy jak gruźlicę i opryszczkę, cysty pierwotniaków. Czy ozonowanie jest przydatne do niszczenia koronowirusa? Według epidemiologów ta procedura jest niezwykle korzystna, jako dezynfekcja po przebytej kwarantannie, do oczyszczenia powietrza. Badania wykonane w Japonii potwierdziły, że zastosowanie niskiego stężenia ozonu, które jest bezpieczne dla ludzi, efektywnie neutralizuje koronawirusy.
Ozon łatwo przenika do struktury materiałów, wody i żywności i działa w ciągu kilku sekund. Kiedy woda jest narażona na działanie ozonu, jej pH i skład mineralny nie ulegają zmianie, jest dezynfekowana, traci zapach i smak, traci kolor. Taka woda wspomaga wczesne gojenie się użądleń pszczół, eliminację grzybicy, trądziku, odleżyn, zapalenia jamy ustnej i gardła, łuszczycy. W wodzie po ozonowaniu niszczone są chemikalia rakotwórcze – herbicydy i pestycydy, detergenty i produkty ropopochodne, związki chloru i siarki. Po zabiegu ozonowania gaz całkowicie rozpuszcza się w wodzie w ciągu 10 minut, zwiększając jednocześnie zawartość tlenu w wodzie 12-krotnie.

Rozwiązywanie wielu problemów za pomocą ozonowania

Ozonowanie to jedno rozwiązanie pięciu problemów: eliminacja nieprzyjemnych zapachów, dezynfekcja, zwalczanie szkodników, deratyzacja i niszczenie zarodników pleśni w jednym zabiegu ozonowania. Ozon jest aktywnym pierwiastkiem chemicznym o dużej sile penetracji i silnych właściwościach utleniających. To sprawia, że jest to doskonałe narzędzie do zabijania latających owadów i mikroorganizmów. Ozon dociera do wszystkich trudno dostępnych miejsc, wypełniając całą objętość pomieszczenia. Zatrucie owadów ozonem, w przeciwieństwie do insektycydów, które działają tylko na skorupę, pozwala ozonowi wniknąć do plazmy owada i ją zniszczyć.

Jak ozonowanie działa na owady?

W ciągu zaledwie kilku dni wszystkie owady są sparaliżowane i giną. Oprócz karaluchów i pluskiew, ozon pomaga zniszczyć: ćmy, muszki owocowe, pchły, mrówek, muchy, kleszcze, mole, wszy, rybiki. Najbardziej wytrwałymi wojownikami są karaluchy, umierają dopiero po tygodniu. Wysokie stężenie ozonu może zabić niektóre karaluchy w ciągu kilku minut, a tym bardziej ich jaja. Pod wpływem ozonu owady tracą zdolność rozmnażania się i giną. Ozon zapobiega również przedostawaniu się szczurów i myszy do pomieszczeń. 

Korzyści z ozonowania powietrza

 • Pozbycie się nieprzyjemnych zapachów i dymu papierosowego
 • Zniszczenie chorobotwórczej mikroflory
 • Przyśpieszenie powrotu do zdrowia po infekcjach wirusowych i wykluczenie ich rozprzestrzeniania się
 • Sterylizacja – naczynia, rzeczy, różne powierzchnie, meble
 • Ustabilizowanie ciśnienia krwi i złagodzenie bólu głowy.