Technologie
Folia i szkło hartowane – sposób na prawidłową ochronę Twojego telefonu

Folia i szkło hartowane – sposób na prawidłową ochronę Twojego telefonu

Smartfon to urządzenie, które w chwili obecnej posiada praktycznie każdy z nas. Dzięki nim możemy utrzymywać stały kontakt z członkami swojej rodziny oraz znajomymi. Smartfony są również świetnym sposobem na rozrywkę. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę z tego, jak istotne jest prawidłowe zabezpieczenie smartfona przed zniszczeniem. Wystarczy, że niezabezpieczony telefon wypadnie nam z rąk prosto na ziemię, a cały wyświetlacz może już być do wymiany. Na ekranie pojawia się cała masa zarysowań i otarć. Na szczęście, na rynku istnieje ogromna ilość folii i szkieł hartowanych, które bardzo dokładnie zabezpieczają wyświetlacz przed rozmaitymi uszkodzeniami. W dzisiejszym artykule wyjaśniamy, jakie są najlepsze sposoby na zabezpieczenie smartfona przed uszkodzeniem. 

Ochrona wyświetlacza przed uszkodzeniem to priorytet

Każdy, kto kupuje nowy telefon, powinien również jednocześnie zakupić folię na telefon lub szkło hartowane. Dlaczego? Jest to niezwykle istotne, ponieważ dzięki temu wyświetlacz urządzenia jest odpowiednio zabezpieczony przed uszkodzeniami. Nawet, gdy z niezabezpieczonego urządzenia będziemy korzystać tylko przez kilka dni, już wtedy może dojść do poważnych uszkodzeń na wyświetlaczu. Dzieje się tak nawet przy wkładaniu i wyciąganiu telefonu z kieszeni oraz podczas kładzenia telefonu na stolik lub biurko. Jeśli telefon będzie miał uszkodzony wyświetlacz, późniejsze założenie folii lub szkła hartowanego może być znacząco utrudnione, a telefon będzie prezentował się bardzo nieestetycznie. 

Stosunek jakości do ceny: folia ochronna i szkło hartowane

Wiele osób decyduje się na zakup konkretnych produktów wyłącznie ze względu na cenę. To duży błąd. Kupując folie na telefon lub szkło hartowane, warto dokładnie sprawdzić, jaka jest ich jakość. Folie na telefon są z reguły znacznie tańsze od szkieł hartowanych. Cena może być niższa nawet o kilkadziesiąt procent. Szkła hartowane kosztują nawet od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Czy zatem warto kierować się tylko i wyłącznie ceną folii lub szkła? Wiele zależy od tego, jak często używamy telefonu. 

Osoby, które intensywnie korzystają z telefonu oraz trzymają go w niekomfortowych warunkach, z całą pewnością powinny zakupić szkło hartowane. Z kolei te osoby, które nie narażają telefonu na uszkodzenia lub zarysowania, powinny wybrać folie na telefon. Na korzyść folii na telefon działa również atrakcyjna cena. Warto również wiedzieć o tym, że folie na telefon są z reguły mniej trwałe od szkieł hartowanych. Po jakimś czasie mogą się zacząć odklejać, co nie wygląda estetycznie. 

Folie na telefon i szkła hartowane – najważniejsze wady i zalety

Folie na telefon to bardzo częsty wybór użytkowników smartfonów. Produkt ten wyróżnia się dużą ilością atutów, jednak jednocześnie ma też całkiem sporo wad. Wśród najważniejszych atutów folii na telefon wymienia się przede wszystkim niską cenę, odpowiednią ochronę przed zarysowaniami oraz małymi uszkodzeniami. Dodatkowo wiele osób ceni sobie fakt, iż folie na telefon zakłada się bardzo łatwo. Obecność folii na ekranie w żaden sposób nie wpływa również na jakość oraz czułość ekranu. Ich najważniejszą wadą jest jednak fakt, iż w porównaniu ze szkłami hartowanymi wyróżniają się znacznie mniejszą wytrzymałością oraz zapewniają o wiele mniejszą ochronę od uszkodzeń oraz wypadków. 

Szkła hartowane na telefon cechują się z kolei znacznie wyższym poziomem ochrony przed rozmaitymi uszkodzeniami. Mowa tutaj na przykład o sytuacji, w której nasz telefon spadnie z dużej wysokości na nieregularną powierzchnię. Obecność szkła gwarantuje, iż telefon nie zostanie w takim przypadku uszkodzony. Folie są o wiele mniej trwałe niż szkła hartowane. Warto jednak wiedzieć o tym, że również szkło hartowane nie jest rozwiązaniem idealnym. Mowa tutaj o tym, że szkło negatywnie wpływa na czułość ekranu oraz poziom estetyki. Szkło jest dosyć grube, co niektórzy mogą uznać za wadę. Przy kupowaniu szkła hartowanego należy dokładnie sprawdzać, jaki jest współczynnik jego odporności na uszkodzenia – wynosi on od H1 do H9. Im wyższa cyfra, tym poziom ochrony jest lepszy. Szkła ze współczynnikiem H9 cechują się największym poziomem ochrony smartfona przed uszkodzeniami. 

Folie i szkła: lepiej kupować produkty oryginalne, czy tańsze zamienniki?

 W chwili obecnej w sklepach można wyposażyć się w ogromną ilość folii oraz szkieł hartowanych na telefon. Znajdziemy tam zarówno te od największych światowych producentów jak i tańsze zamienniki. Wybór jest naprawdę ogromny. Zachęcamy do tego, aby przed zakupem jakiejkolwiek folii na telefon lub szkła dokładnie zastanowić się nad ich specyfikacją. Niektóre zamienniki cechuje gorsza jakość – słabiej przylegają do ekranu oraz gorzej chronią wyświetlacz, jednak nie jest to regułą. Jeśli wybierzemy markowe szkło bądź folie na telefon, wtedy będziemy mieć pewność, że produkt będzie w 100% dopasowany do ekranu naszego smartfona oraz w prawidłowy sposób będzie chronił go przed wszelkimi potencjalnymi uszkodzeniami oraz zarysowaniami.