Usługi
Księgowość w firmie: czy warto skorzystać z biura rachunkowego

Księgowość w firmie: czy warto skorzystać z biura rachunkowego

Z dnia na dzień zarówno na polskich, jak i zagranicznych rynkach pojawiają się nowi przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają przygodę z własnym biznesem. Jedni są niezwykle przygotowani i mają niezbędne doświadczenie w kwestii zarządzania firmą; drudzy kompletnie nie wiedzą, jak od czego zacząć i czym jest rozliczanie podatków; a trzeci korzystając z firm zewnętrznych, które zajmują się kadrami i płacami.
Czy warto zatem korzystać z pomocy księgowej? Samodzielna księgowość — czy to na pewno dobry pomysł dla nowych przedsiębiorców? Z pewnością te i wiele innych pytań zadają sobie osoby, które w najbliższym czasie planują stworzyć spółkę, czy postawić na samodzielną działalność gospodarczą. Aby nieco bardziej przybliżyć Wam branżę związaną z kwestią rozliczania podatków, przygotowaliśmy dzisiejszy poradnik. 


O czym powinien pamiętać przyszły przedsiębiorca?

Przede wszystkim wszyscy powinniśmy pamiętać o tym, że w naszym codziennym życiu pojawią się nowe zobowiązania, których do tej pory nie robiliśmy i gdy, coś pójdzie nie po naszej myśli, nie będzie szefa, który tylko przeprowadzi z nami rozmowę. Umiejętność zarządzania firmą to ważna cecha, jednak bez doświadczenia nie jesteśmy w stanie jej nabyć, dlatego, zanim otworzymy firmę, warto się na to przygotować. W jaki sposób?

Po pierwsze: korzystaj z doświadczenia innych.

Po drugie: bierz udział w szkoleniach i kursach.

Po trzecie: nie nastawiaj się na to, że sukces sam do Ciebie przyjdzie.

Po czwarte: pamiętaj, że rozliczenie podatków, to nie tylko tabliczka mnożenia, a złe wyniki mogą mieć wysokie kary finansowe.

Powyżej wskazaliśmy tak naprawdę tylko wierzchołek tego, o czym warto pamiętać, zatem jeżeli nie zaplanujecie wcześniej kto będzie zajmował się Waszymi finansami, możecie później natrafić na sytuacje, których rozwiązanie wcale nie będzie łatwe. 


Samodzielne prowadzenie księgowości

Księgowość w firmie: czy warto skorzystać z biura rachunkowego

Chyba, śmiało możemy napisać, że większości firm w dzisiejszych czasach zatrudnia na stałe księgowe lub korzysta ze wsparcia profesjonalnych biur rachunkowych. Istnieje jednak grono osób, które mimo braku doświadczenia, najczęściej z powodu oszczędności, wolą rozliczać się sami. W tym celu niezwykle ważne jest to, aby stale śledzić nowości pojawiające się w prawie podatkowym oraz prawie pracy. Czasami bardzo szybki wychodzą nowelizacje nowych ustaw, które nakładają na firmę dodatkowe formalności, o których musimy pamiętać. Kolejna kwestia to wiedza z zakresu rozliczania podatku, wystawiania faktur itp. Bez niej niestety żaden przedsiębiorca sobie nie pomoże, a często dodatkowo zaszkodzi. Istnieje wiele kursów, które często przeprowadzane są bezpłatnie w Urzędach Pracy, czy w ramach poszczególnych aktywności społecznych. Znaczące oraz wartościowe materiały dostępne są także zarówno w kursach internetowych, jednak przed ostatecznym wyborem, warto zweryfikować opinię i sprawdzić, z którego roku pochodzi — bowiem, jak już pisaliśmy, prawo stałe może się zmieniać, więc wskazówki mogą być nieaktualne. 


Księgowość w biurze rachunkowym

Chociaż za jeden z najczęściej wskazywanych powodów samodzielnej księgowości, młodzi wskazują brak finansów, to należy pamiętać przede wszystkim o tym, że:

  • koszty wynikające z wynajęcia biura księgowego, możemy odliczyć sobie od podatku;
  • ceny za tego typu usługi zależne są od rodzaju i wielkości naszej firm, więc nie są to duże opłaty dla małych i nowych przedsiębiorstw. 

Czym dokładnie zajmują się takie biura?

To przede wszystkim zależy od tego, z jakiej oferty korzystamy. Dana firma może specjalizować się tylko w danym rodzaju spółek, czy jednoosobowych działalności gospodarczych. Jednak wśród kluczowych kompetencji takie biura należy wskazać przede wszystkim:

  • bieżące rozliczenie podatków,
  • comiesięczny bilans ze wskazaniem kwoty do zapłaty w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych oraz Urzędzie Skarbowym,
  • prawidłowe wyliczenie składek za pracowników,
  • rozliczanie wyjazdów służbowych, 
  • przygotowywanie odpowiednich pism do wcześniej wskazanych urzędów. 

Oczywiście tych możliwości jest o wiele więcej, jednak powyżej wskazaliśmy te najważniejsze z punktu widzenia młodego przedsiębiorcy, który potrzebuje wsparcia biura rachunkowego tylko w podstawowych kwestiach. 

Zatem analizując powyższe wskazówki, warto pamiętać o tym, aby na początku posiąść niezbędną wiedzę z zakresu prawa podatkowego oraz pracy. Jeżeli jednak nie czujemy się na siłach i wolimy skorzystać z pomocy, warto porównać sobie ofertę różnych biur rachunkowych. Zaoszczędzony czas można wówczas przeznaczyć na rozwój firm. Prawidłowe rozliczenie podatków to także duża oszczędność dla każdej firmy, ponieważ często zapominamy, jakie ulgi możemy zyskać, i że niekoniecznie taki próg podatkowy jest w danym momencie najlepszy. 

Każdy z urzędów na swojej stronie internetowej posiada również najważniejsze aktualności dotyczącej obowiązującego prawa, zatem ich wskazówkach również, mogą okazać się przydatne, jeżeli jednak zdecydujemy się sami zarządzać księgowością w naszej firmie, którą dopiero otworzyliśmy, czy planujemy otworzyć.