Praca
Pośrednictwo pracy

Pośrednictwo pracy

Regiony kraju, które są bardziej uprzemysłowione, na przykład miasta, w których istnieją „Specjalne strefy ekonomiczne”, dają duże pole do manewru, jeżeli chodzi o znalezienie pracy oraz założenie własnego biznesu. W co warto inwestować oraz w jakim kierunku działalności możemy założyć własną działalność gospodarczą.

Strefy przemysłowe

Inwestowanie dużych podmiotów gospodarczych w swoje fabryki i zakłady produkcyjne na strefach przemysłowych, są również bardzo dobrą okazją do tego, aby firmy średnie oraz małe, również skorzystały z obecności tych stref ekonomicznych i przemysłowych. Chodzi tutaj przede wszystkim o to, że duże firmy potrzebują najczęściej bardzo dużej ilości podwykonawców różnego rodzaju. Bardzo często korzystają wówczas z usług firm lokalnych i o ile uda nam się zapewnić odpowiednią jakość świadczonych przez nas usług, możemy na podstawie takiej współpracy zbudować naprawdę solidny i dobrze prosperujący biznes. Na czym możemy się skupić, jeżeli chcielibyśmy rozpocząć działalność gospodarczą, właśnie w kierunku świadczenia pracy na rzecz dużych przemysłowych graczy.

Pośrednictwo pracy

Wiele branż, które działają w polskim sektorze gospodarczym, są to branże, które charakteryzują się bardzo dużą zmiennością zamówień. Do tego typu branż należy na przykład szeroko w Polsce rozwinięta branża automotive. Tego typu spadki i wzrosty zamówień powodują między innymi to, że zakłady produkcyjne potrzebują różnej ilości pracowników. Bardzo często w bardzo krótkich odstępach czasu, konieczna jest redukcja lub wzrost zatrudnienia. Charakterystyka zatrudnienia w takich firmach wygląda więc następująco. Mniej więcej 70- 80% obsady fabryki, stanowią pracownicy zatrudnieni na stałe, przez daną konkretną firmę. Pozostałe 20-30% pracowników, są to pracownicy tymczasowi, zatrudniani na zasadzie umowy o pracę tymczasową, bądź umowy zlecenia różnego rodzaju. Zatrudnienie tych pracowników realizowane jest przez firmę zewnętrzną, która zleca tym pracownikom pracę na rzecz danego zakładu. Warto jest zastanowić się nad tym, czy tego typu usługi pośrednictwa pracy, nie są dobrym pomysłem na biznes.

Pośrednictwo pracy dobrym pomysłem na biznes

Oczywiście, jeżeli chcemy świadczyć usługi pośrednictwa pracy, musimy przede wszystkim mieć założoną działalność gospodarczą. Nie ma od tej reguły wyjątku. W przeciwnym wypadku nikt nie będzie mógł z nami współpracować legalnie. Oprócz założonej działalności gospodarczej jest jeszcze wiele spraw związanych z działalnością takiej firmy. Przede wszystkim musimy z góry założyć, że w pojedynkę takiego tematu nie udźwigniemy, więc raczej na samym starcie będziemy musieli zatrudnić pracowników. Ich ilość zależy oczywiście od skali naszej działalności, ale warto nadmienić, że zatrudniane osoby powinny być zaznajomione z prawem pracy i przepisami regulującymi sprawy na linii pracodawca-pracownik. Najlepiej, aby osoby takie miały już wcześniejsze doświadczenie w pracy w dziale kadr. Pośrednictwo pracy, coraz częściej związane jest z zatrudnianiem osób pochodzących spoza Polski. Dotyczy to szczególnie pracowników zza naszej zachodniej granicy. Najwięcej w Polsce zatrudnionych jest pracowników z Ukrainy. W takim wypadku dobrze jest, aby pracujące dla nas osoby były zaznajomione z językiem angielskim, a najlepiej, aby ktoś mówił po ukraińsku. W przeciwnym wypadku niemal pewne jest, że będziemy musieli korzystać z pracy zewnętrznych tłumaczy języka ukraińskiego.

Zobacz koniecznie:

Usługi podwykonawstwa

Usługi polegające na pośredniczeniu pracy, nie są oczywiście jedyną formą współpracy z dużymi graczami na rynku. Prawdę mówiąc, jest to „kawałek tortu”, o który toczy się dość ostra walka, i jest dość mało miejsca na nowe firmy w tym segmencie. Zdecydowanie więcej miejsca jest w dziedzinie wykonawstwa, a w zasadzie podwykonawstwie. Wiele firm potrzebuje na bieżąco mieć wykonanych wiele prac, a same nie są w stanie tego wykonać, ponieważ musiałyby w tym celu utrzymywać osobne działy, co z punktu widzenia takiej firmy nie jest opłacalne. Z tego powodu nasze usługi mogą być niezmiernie potrzebne. Dobrym przykładem są wszelkiego rodzaju prace, których przeprowadzenie jest wymagane do tego, aby zakład był utrzymany w należytym porządku. Malowanie posadzek przemysłowych, barierek ochronnych czy maszyn, jest to zakres usług, na który jest spory popyt, a aby je wykonywać, nie potrzebujemy specjalnie dużych kwalifikacji. Najczęściej wystarczy solidne ich wykonanie oraz terminowość. Nieco inna para kaloszy to zlecenia związane z bardziej zaawansowaną techniką. Prace z dziedziny automatyki przemysłowej, czy optymalizacji procesów, są również w cenie i są bardzo chętnie zlecane firmą zewnętrznym. W przypadku takich prac musimy jednak pamiętać, że same chęci nie wystarczą. Na pewno wymagane jest doświadczenie w wykonywaniu tego typu prac oraz dobrze wykształcona obsada. Dobrze wykształcona oznacza oczywiście, że osoby te muszą być dobrze zaznajomione zarówno z teorią, jak i praktyką. Jeśli jednak ud nam się z powodzeniem realizować takie projekty, wówczas możemy liczyć na bardzo dobre pieniądze za ich realizację.