Budownictwo
Magazyn oparty na hali namiotowej – czy taka inwestycja się opłaca?

Magazyn oparty na hali namiotowej – czy taka inwestycja się opłaca?

Hale namiotowe bądź namioty magazynowe mogą przywoływać na myśl widok sezonowych konstrukcji zbudowanych ze stalowych rurek pokrytych plandeką, jakie można kupić po niskiej cenie i użyć jako na przykład tymczasowy warsztat bądź garaż. W niniejszym artykule podpowiadamy, czy warto inwestować w magazyn powstały w oparciu o halę namiotową. Zapraszamy serdecznie do wnikliwej lektury!

Hale namiotowe – konstrukcje pokrewne namiotom

Biorąc pod uwagę fakt, iż hale magazynowe z dachem pompowanym o szerokości do 50 m, wysokości 15 m oraz długości kilkuset metrów, zadziwiające może być to, iż są to konstrukcje bliskie namiotom. Zaskakujące jest, iż montaż hali o polu kilku tysięcy metrów kwadratowych trwa zaledwie kilka dni. Technologia budowania hal opierających się na lekkich oraz trwałych profilach aluminiowych gwarantują wiele możliwości. Hale namiotowe mogą być idealnym rozwiązaniem dla małych oraz sporych, rozwiniętych firm stanowiąc inne rozwiązanie dla inwestycji powiązanej z wynajęciem albo budowaniem zwyczajnej hali.

Z czego najczęściej buduje się hale namiotowe?

Na rynku możemy znaleźć szeroką ofertę hal namiotowych https://www.nowhal.pl , dostosowanych do silnego wiatru i obciążeń śnieżnych. Takie hale mają dach wykonany z tkaniny PCV. Obiekty takie w oparciu o przepisy  prawne są zaliczane do obiektów tymczasowych. Dzięki temu przed ich postawieniem nie trzeba wnioskować o pozwolenie na budowę czy też przechodzić przez zawiłe procedury prawne. Halę namiotową można postawić w krótkim czasie na równej powierzchni, takiej jak asfalt czy kostka brukowa. W Polsce hala może być postawiona do 6 miesięcy jako tymczasowy obiekt. W ciągu tego półrocznego okresu można dopełnić formalności dotyczących uzyskania pozwolenia na budowę i w efekcie sprawić, by hala stała się obiektem trwale związanym z gruntem, Można także zdemontować i umieścić halę w innym miejscu.
Poszycie dachu oraz ścian materiałem PCV gwarantuje izolację od wiatru, deszczu oraz śniegu, a jednocześnie nie będzie sporym obciążeniem dla kieszeni. Poszycie całościowe z PCV sprawdzi się w przypadku przemysłowych namiotów, mających na celu zabezpieczyć miejsce prac budowlanych czy też lakierniczych na przykład w stoczni.

Hale posiadające ściany zrobione z blachy trapezowej zapewniają lepszą izolację od zewnętrznego środowiska co jest podstawą do zainstalowania wentylacji bądź ogrzewania. Jest to również konstrukcja, którą można bezproblemowo zamontować i zdemontować.
Najbardziej wytrzymała hala namiotowa posiada ściany zrobione z warstwowej płyty z termoizolacyjną pianką. Dodatkowo dach może być pompowany. Taka hala sprawia wrażenie trwałego obiektu i taka jest w rzeczywistości. Hale projektuje się na okres użytkowania co najmniej dziesięciu lat. Może być to jednak znacznie dłuższy okres w praktyce. Pewne części hali są proste do naprawienia oraz wymiany dzięki swojej segmentowej budowie. Hala namiotowa, w zależności od celu użytkowania może posiadać drzwi, bramy, okna, doki przeładunkowe, systemy ogrzewania, klimatyzacji oraz wentylacji.

Dach wykonany z plandeki PCV nie gwarantuje idealnej termicznej izolacji. Jeżeli potrzebujemy hali z lepszą termoizolacją, powinniśmy zastosować dach pompowany, wymagający jednak użycia nagrzewnicy, która tłoczy gorące powietrze. Wydajną oraz skuteczną metodą ogrzewania hal namiotowych jest użycie promienników ciepła, które działają w podczerwieni i nie ogrzewają powietrza w całej objętości hali, w przeciwieństwie do grzejników tradycyjnych.

Stabilność i trwałość konstrukcji hal namiotowych

Budowa hali namiotowej https://www.nowhal.pl/hale-namiotowe-dolnoslaskie/ powinna być odpowiednio dostosowana do lokalnych obciążeń wiatrowych oraz śnieżnych. Jeżeli dokonujemy porównania ofert handlowych powinniśmy zastanowić się, czy bardzo niska cena nie jest związana z niezbyt trwałą konstrukcją hal powstałych według nieobowiązujących norm. Co roku w Europie jesienią i zimą niektóre hale namiotowe nie wytrzymują silniejszych wiatrów. Odpowiednio zaprojektowana oraz sporządzona zgodnie z obecnie obowiązującymi normami hala namiotowa powinna wytrzymać warunki nieprzekraczające wartości określonych w przepisach dla danej lokalizacji. Jeżeli inwestujemy w halę namiotową, to możemy zaoszczędzić od 60 do nawet 80% ceny budowanego obiektu tradycyjnie o tej samej objętości. Wynika to z szacunkowego porównania kosztów inwestycyjnych.

Chcąc zwiększyć stabilność całej konstrukcji, a także jej wytrzymałość na bardziej ekstremalne warunki pogodowe, warto zastanowić się nad napinaniem konstrukcji linkami, przebiegających w strategicznych miejscach. Po ich zaciągnięciu plandeka znacznie lepiej radzi sobie z silnymi podmuchami wiatru, opadami śniegu i powstającymi zlodowaceniami dzięki temu, iż plandeka jest napięta.

Bardzo dobra jakość wykonania, spore możliwości rozbudowy, niedługi czas realizowania inwestycji czy także mobilność są niewątpliwymi zaletami hal namiotowych. Hale namiotowe są coraz chętniej właśnie z tych względów wybierane w porównaniu z tradycyjnymi halami, gdyż są znacznie bardziej opłacalną inwestycją.