Praca
Pracownicy z Ukrainy jako ratunek dla wielu polskich firm

Pracownicy z Ukrainy jako ratunek dla wielu polskich firm

Pracownicy z Ukrainy często dla wielu polskich przedsiębiorstw są jedyną i szybką możliwością uzupełnienia braków kadrowych w danym przedsiębiorstwie. Obecnie niskie bezrobocie oraz wysoki wzrost gospodarczy bardzo przyczynił się do zwiększenia się zapotrzebowania na pracowników w naszym kraju. Tym samym jest to ciężki czas dla wielu firm – brak rąk do pracy. Dlatego tak wiele firm chętnie sięga po pracowników z Ukrainy. 

 

Pracownicy ze wschodniej granicy

Bardzo powszechne stało się zatrudnianie obywateli ze wschodniej granicy https://apsprofitpolska.pl/pl/pl/pracownicy-z-ukrainy-koszalin/ czyli m.in. Ukrainy, Białorusi, którzy nierzadko uzupełniają braki kadrowe w polskich firmach. Wbrew powszechnej opinii nie jest to spowodowane oszczędnością w firmach. Można pokusić się  również o stwierdzenie, iż Ukraińcy są dla polaków spokrewnionym narodem- nie dość, że też są Słowianami to jeszcze kiedyś Ukraina wraz z Litwą tworzyła wielkie księstwo. Polacy jak również Ukraińcy posiadają bardzo podobną kulturę oraz wyznawane wartości. Naturalnie między narodami istnieje wiele nie zażegnanych historycznych konfliktów jednak to nie przeszkadza polakom żenić się z Ukrainkami, a Ukraińcom żenić się z polkami. 

 

Dlaczego warto zatrudniać pracowników ze wschodu?

Często takie pytanie zadaje sobie bardzo wielu pracodawców, którzy posiadają braki kadrowe. Najpewniej polscy przedsiębiorcy nie poszukiwaliby pracowników ze wschodu jeśli w Polsce byłaby odpowiednia ilość bezrobotnych wykwalifikowanych pracowników. Dlatego tak naturalnym wyborem stali się pracownicy z Ukrainy. Coraz więcej pracowników ze wschodniej granicy pracuje w Polsce. Od 2012 roku można zobaczyć tendencję wzrostową ilości pracowników z Ukrainy w polskich firmach . W 2018 roku ich liczba znacznie przekroczyła 2 mln. 

 

Wady i zalety zatrudniania pracowników z Ukrainy

Sytuacja na rynku pracy jest bardzo dynamiczna, wysoki rozwój gospodarczy powoduje, iż pracodawcy bardzo chętnie zatrudniają pracowników z Ukrainy. Jednak to rozwiązanie ma swoje wady i zalety.

Jedną z głównych zalet zatrudniania pracowników z Ukrainy https://apsprofitpolska.pl/pl/pl/ jest ich pracowitość oraz dyspozycyjność. Pracownicy ze wschodu bardzo często chcą pracować jak najdłużej często po 10 lub 12 h. Pracownicy ze wschodu przyjeżdżają do Polski głównie w celach zarobkowych, aby zarobić jak najwięcej. Dlatego często pracują nie tylko w weekendy, lecz również biorą nadgodziny. Nie przyjście do pracy z powodu L4 czy problemów rodzinnych jest bardzo rzadkie u pracowników z Ukrainy. Drugim atutem jest to, iż pracownicy z Ukrainy są relatywną alternatywą dla polskich firm posiadających braki kadrowe. Pracownik z Ukrainy bardzo często godzi się na pracę w Polskiej firmie ponieważ tutaj ma duże lepsze możliwości zarobkowe niż w Ukrainie. Często zdarza się, iż pracownicy ze wschodu wykonują prace, których nie chce wykonywać żaden Polak. Ostatnią zaletą jest to, iż pracownicy z Ukrainy są mobilni- nie ma to dla nich większego znaczenia w jakim mieście pracują. Akceptują pracę w różnych delegacjach- więc nie trzeba ich zwozić  np.: na weekendy do domu.

Zatrudnienie pracowników z Ukrainy ma też swoje wady. Główną wada dla wielu pracodawców jest zakwaterowanie pracowników z Ukrainy. Pracownicy przyjeżdżający z Ukrainy często nie dysponują dużymi sumami pieniędzy- zazwyczaj jest to maksymalnie 200 zł. Dlatego też nie są w stanie zapłacić sobie za zakwaterowanie. Często opłata za mieszkanie wiąże się z wzięciem zaliczki już na początku pracy- co oburzą wielu przedsiębiorców. Kolejną wadą przy zatrudnieniu pracowników z Ukrainy jest legalizacja pobytu oraz pozwolenie na pracę. Te formalności często zajmują pracodawcą sporo czasu, chyba że skorzystają z usług agencji zajmujących się zatrudnianiem pracowników z Ukrainy. Ostatnią ważną wadą jest bariera językowa. Wielu pracowników z Ukrainy nie tylko nie potrafi swobodnie rozmawiać w języku polskim, lecz również nie rozumie podstawowych słów jak np: przynieś, idź czy podaj.

              

Jak znaleźć dobrych pracowników z Ukrainy?

Każda firma może samodzielnie ściągnąć pracowników z Ukrainy jeśli tylko posiada odpowiednią wiedzę jak to zrobić. Naturalnie można również skorzystać z usług firm, które specjalizują się nie tylko w rekrutacji pracowników z zagranicy, lecz również w doradztwie personalnym zagranicznych pracowników.  Za pośrednictwem takiej firmy można skorzystać z :

  • odpowiedniego doboru personelu
  • leasingu pracowników- tymczasowa umowa o pracę
  • outsourcing personelu
  • doradztwo w zakresie legalizacji pobytu oraz pracy

Najczęściej pracownicy z Ukrainy pracują w półrocznym cyklu- wynika to z przepisów polskiego prawa. Dlatego najwygodniej jest wielu polskim firmom zatrudnić pracowników ze wschodu przed agencję pracy.                 

Większość polskich przedsiębiorstw posiada pozytywne opinie o pracownikach z Ukrainy. Naturalnie nie się niestety uniknąć negatywnych doświadczeń przy zatrudnianiu polskich jak i zagranicznych pracowników, jednak bardzo rzadko narodowość odgrywa w tym jakąkolwiek rolę.