Budownictwo
Gdzie można zastosować ochronę obwodową?

Gdzie można zastosować ochronę obwodową?

Gdzie można zastosować ochronę obwodową? Nie da się ukryć, że ochrona obwodowa ogrodzeń staje się ostatnio coraz bardziej popularna. Dzieje się tak głównie dlatego, że niesie ze sobą szereg zalet, o których warto wspomnieć. To dzięki niemu możliwa jest ochrona granic chronionych dóbr. Co to jest ochrona obwodowa? Co może obowiązywać? Jakie rodzaje ochrony obwodowej możemy wyróżnić? Jak działa ochrona obwodowa? Odpowiedzi na te pytania można znaleźć w poniższych artykułach, do których lektury zapraszamy wszystkich zainteresowanych.

Czym jest ochrona obwodowa i gdzie można ją zastosować?

Zanim zaczniemy myśleć o ochronie granic, powinniśmy najpierw zastanowić się, czym tak naprawdę jest ochrona granic. Cóż, jeśli zdecydujemy się zdefiniować to zjawisko, to możemy stwierdzić, że jest to jeden z trzech systemów alarmowych, które sprawdziły się w wielu sytuacjach. Ochrona obwodowa zwykle działa w połączeniu ze wspólną ochroną wewnętrzną i obwodową https://rcse.pl/ochrona-obwodowa-czym-jest-i-w-jaki-sposob-dziala/. W rzeczywistości jest to pierwsza linia obrony przed niebezpiecznymi intruzami. Alarm uruchamia się, gdy intruz wejdzie do obiektu. Z tego powodu często się boi i rezygnuje z prób włamania. Gdzie można zastosować system? Cóż, będzie dobrze chronić nieco większe obszary. Niemniej jednak jest również stosowany w szermierce do 300 metrów. Rozwiązanie to doskonale nadaje się do montażu w ogrodzeniach na terenach przemysłowych, magazynowych czy fabrycznych. Fakty dowiodły, że ochrona obwodowa ogrodzenia jest ważnym elementem związanym z ochroną obiektów wysokiego ryzyka. Doskonałymi przykładami są rafinerie, stacje przeładunkowe, obiekty rządowe, instalacje wojskowe, porty morskie, a nawet lotniska.

Jakie rodzaje ochrony obwodowej możemy wyróżnić?

Gdzie można zastosować ochronę obwodową?
Gdzie można zastosować ochronę obwodową?

Skoro już wiemy, czym jest ochrona obwodowa, warto zastanowić się, jakie jej rodzaje warto wyróżnić? Okazuje się, że systemy ochrony obwodowej wykorzystują inną technikę wykrywania. Jeśli chodzi o podstawowe kryteria wyboru, najczęstszym jest rodzaj ogrodzenia. Musimy wiedzieć, że różne systemy będą instalowane w przypadku ogrodzeń sztywnych i siatek metalowych. Do najczęściej stosowanych systemów wykrywania włamań należą czujki piezoelektryczne i piezoelektryczne ceramiczne. W zdecydowanej większości przypadków integrują również czujniki drgań lub różne kable (takie jak światłowody lub mikrofony). Z ciekawości warto wspomnieć, że popularne systemy ogrodzeniowe składają się z czujek z osobistymi identyfikatorami.

W praktyce oznacza to, że są one umieszczane wzdłuż naszego ogrodzenia. Z badań wynika, że ​​maksymalny obszar detekcji czujnika oscyluje w okolicach 50 metrów. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby czujniki były ustawione na nieco wyższą częstotliwość, powiedzmy co 3 metry. Obsługa detektora jest stosunkowo prosta. Cóż, wykryją, kiedy ogrodzenie zostanie sforsowane lub przecięte. Reaguje również po wyjęciu czujki.

Powszechne są również systemy powierzchniowe i podziemne. Te pierwsze obejmują bariery mikrofalowe i bariery podczerwieni. Ich konstrukcja oparta jest na nadajnikach i odbiornikach wiązki podczerwieni lub mikrofal. Alarm jest wyzwalany, gdy pole zostanie zakłócone i wiązka zostanie przecięta. Warto zauważyć, że na rynku istnieją dwojakie przeszkody, aby połączyć te dwie technologie.

Jak działa ochrona obwodowa?

Skoro wiemy już, jakie rodzaje ochrony obwodowej możemy wyróżnić, warto zwrócić uwagę na zasadę działania, która wbrew pozorom nie jest skomplikowana. Najpierw wspomnimy o wersji nakładki. Cóż, opiera się to na fakcie, że wykrywane są wibracje spowodowane nienaturalnym napięciem ogrodzenia. W praktyce oznacza to, że każda próba wygięcia lub skręcenia ogrodzenia wywoła alarm. Co ciekawe, sygnał alarmowy jest każdorazowo analizowany przez profesjonalnego kontrolera systemu. Jest wystarczająco inteligentny, aby odróżnić niepożądane zjawiska od tradycyjnych zjawisk pogodowych. Dzięki temu minimalizowana jest liczba fałszywych alarmów, co jest dla nas szczególnie ważne. Oczywiście wszystkie czujki są zabezpieczone przed wysokimi temperaturami czy polami magnetycznymi, dlatego ingerencja w działanie konstrukcji jest prawie niemożliwa.

Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku systemów zakopanych. Cóż, tym razem wykrywanie czasu i kable parametryczne, być może czujniki sejsmiczne i hydrauliczne, okazują się krytyczne. Wspomniane kable są w stanie generować pola magnetyczne. Jeśli zajdą w nim niepokojące zmiany, uruchomi się alarm. Przykładem są zmiany nacisku na grunt.