Uroda
Ile kosztują implanty stomatologiczne?

Ile kosztują implanty stomatologiczne?

Ile kosztują implanty stomatologiczne? Utrata zęba niesie ze sobą szereg niekorzystnych konsekwencji – zarówno zdrowotnych, jak i estetycznych. Jeszcze do niedawna jedynym rozwiązaniem umożliwiającym uzupełnienie zęba, było założenie protezy – ruchomej lub stałej. Rozwój medycyny spowodował jednak, że pojawiły się nowe opcje, a wśród nich leczenie implantologiczne. Mimo swojej wysokiej ceny cieszy się ogromną popularnością. Na czym dokładnie polega ta metoda? Ile kosztuje?

Czym są implanty stomatologiczne?

Implant zęba to pewnego rodzaju proteza zęba, która pełni zadanie części odbudowującej. Między implantem a dobrze wszystkim znaną protezą istnieje jednak znacząca różnica. Proteza (całkowita lub częściowa) jest częścią ruchomą, która zakładana jest na dziąsła, aby uzupełnić brakujące zęby. Zęby w protezie produkowane są z porcelany lub akrylu, natomiast osadzane są na akrylowej płycie. W jaki sposób są umieszczane w jamie ustnej? Na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest mocowanie za pomocą specjalnego kremu, natomiast drugim za pomocą metalowej konstrukcji. Implant z kolei imituje korzeń zęba, jest pewnego rodzaju śrubką, która wprowadzana jest do kości szczęki lub żuchwy. Najczęściej produkowana jest z tytanu, który jest niezwykle odporny, a przy tym nie koroduje. Jednocześnie tworzywo jest dobrze tolerowane przez organizm. Po upływie kilku miesięcy od implementacji sztuczny korzeń łączy się z tkanką kostną. Gdy oba elementy się ze sobą połączą, można montować łącznik oraz koronę zębową, która uzupełnia ubytek.

Jakie są rodzaje implantów zębowych?

Ile kosztują implantyImplantologia wciąż się rozwija, dlatego pojawiają się coraz nowsze rozwiązania. Obecnie dostępne są dwa podstawowe warianty, czyli implanty tytanowe oraz cyrkonowe. Kolejna klasyfikacja rozróżnia implanty ze względu na czas oczekiwania na rezultaty zabiegu. W związku z tym wyróżnia się implanty jednofazowe oraz dwufazowe. Implanty z pierwszej kategorii lekarz zakłada w czasie jednej wizyty, dzięki czemu pacjent opuszcza gabinet z pełnym uzębieniem. Ta opcja nie jest jednak możliwa w każdym przypadku. Poważnym przeciwwskazaniem do jej wykonania są duże braki w uzębieniu. Wtedy konieczne są implanty dwufazowe. W takiej sytuacji stomatolog najpierw wszczepia implant, po czym po okresie gojenia rany, co może trwać nawet do kilku miesięcy, zakłada koronę. Od czego zależy wybór konkretnego implantu? Decyzję zawsze podejmuje stomatolog w porozumieniu z pacjentem. Znaczenie mają kwestie indywidualne pacjenta, jak i jego oczekiwania względem zabiegu.

Jakie są wskazania do założenia implantu zębowego?

Implanty stomatologiczne wskazane są u osób, które mają braki pojedynczych zębów, a nawet straciły uzębienie całkowicie. Brak uzębienia może mieć różne podłoże. Czasami wynikają z zaniedbań pacjenta (nieleczona próchnica czy parodontoza) albo inne choroby. Konsekwencją utraty zębów jest zanik kości, który przejawia się później wadami zgryzy, nawracającymi bólami głowy, zmianą kształtu twarzy czy przykurczami mięśniowymi. Aby zapobiec tym procesom, warto wszczepić implanty. Implanty zębów cechują się także większym komfortem użytkowania niż klasyczne protezy

Ile kosztuje założenie implantu?

Ile kosztują implanty stomatologiczne?
Ile kosztują implanty stomatologiczne?

Zastanawiając się nad założeniem implantów stomatologicznych, wiele osób nurtuje ich cena. Trudno jednak określić ogólny koszt zabiegu, nie znając indywidualnego przypadku pacjenta. Koszty założenia implantu zależą bowiem od wielu czynników. Ostateczna kwota uzależniona jest od zastosowanych materiałów, wykorzystanych technologii, liczby konsultacji ze stomatologiem, jak i doświadczenia samego implantologa. Co więcej, w koszt zakładania implantów należy wliczyć opłaty za konsultację u dentysty, badania radiologiczne, a także dodatkowe usługi (np. odbudowa kości czy podnoszenie zatoki szczękowej). W związku z tym ceny implantów mogą wynosić od 2000 zł do nawet 7000 zł za jeden ząb. Niestety procedura nie jest współfinansowana przez NFZ. Implanty można wykonać wyłącznie w gabinetach prywatnych. Wykonanie implantu, czyli sztucznego korzenia, nie kończy jeszcze procedury. Oprócz niego należy jeszcze umieścić koronę, która zastępuje naturalny ząb. To również dodatkowe koszty. Najpowszechniej wybierane, czyli porcelanowe ze specjalnym stopem metalu to koszt rozpoczynający się od 550 zł. Jeśli chcemy zastosować stop złota, który wykazuje właściwości przeciwpróchnicze, to należy liczyć się z kolejnymi kosztami. Natomiast zastosowanie najbardziej trwałej i estetycznej, czyli pełnoceramicznej korony na cyrkonie to cena, który wynosi od 1 300 zł. A jakie są ceny dodatkowych usług? Konsultacja implantologiczna kosztuje ok. 100 zł, natomiast diagnostyka radiologiczna – ok. 150 zł. Niektóre gabinety doliczają również dodatkowe koszty za śrubę gojącą czy łącznik protetyczny. Aby wyjść na przeciw oczekiwaniom klientów, wiele gabinetów oferuje wszczepienie implantów z wygodną płatnością ratalną.

Podsumowując, wszczepienie implantów to łączne koszty rzędu nawet kilku tysięcy złotych. Ceny rosną wraz ze skomplikowaniem przypadku oraz usługami dodatkowymi.