Komputery
Jak wybrać program antywirusowy odpowiedni dla naszych potrzeb?

Jak wybrać program antywirusowy odpowiedni dla naszych potrzeb?

W dzisiejszych czasach bardzo dużo czasu spędzamy na naszym komputerze. Używamy go zwykle w pracy, sięgamy po niego także w domu, czy to po to, by obejrzeć film, czy też po to, by skorzystać z Internetu. Długie godziny spędzane w jego obrębie mogą okazać się dla nas bardzo niebezpieczne – zwłaszcza jeśli poruszamy się po sieci. W niej aż roi się od wszelkiego rodzaju wirusów o różnym charakterze. Jedne będą próbowały przechwycić nasze dane osobiste (w tym hasła czy numery konta w banku). Inne z kolei będą nastawione na niszczenie naszych danych. Warto, abyśmy byli gotowi na spotkanie z nimi i abyśmy mogli wychwycić i zlikwidować je w zarodku. Taką możliwość dają nam programy antywirusowe. Jak wybrać taki, który spełni nasze oczekiwania?

Czym tak właściwie jest program wirusowy?

Antywirus https://vobis.pl/oprogramowanie/programy-antywirusowe jest programem, który jest odpowiedzialny za wykrywanie i eliminowanie zagrożeń, które mogą pojawić się w czasie korzystania z komputera, a zwłaszcza przy poruszaniu się w obrębie internetu. Dobry antywirus szybko wychwyci każdego wirusa, neutralizując go zanim ten zdąży wyrządzić jakiekolwiek szkody na naszym komputerze.

Choć zastosowanie programu antywirusowego jest takie, jakie przedstawiliśmy powyżej, oprogramowanie https://vobis.pl/oprogramowanie tego typu często wyposażone jest w różne funkcje dodatkowe, jak chociażby kontrola rodzicielska czy filtr antyspamowy.

Czego powinniśmy oczekiwać od programów antywirusowych?

Programy antywirusowe stanowią naszą jedyną ochroną przed zagrożeniami pochodzącymi z sieci. Nic więc dziwnego, że możemy – ale i powinniśmy – być dla nich wymagający. Oczekiwać powinniśmy od nich przynajmniej:

  • stabilności działania – programy tego typu muszą działać nieprzerwanie i nie powodować żadnych problemów w czasie ich użytkowania. Sięgamy po nie po to, by zlikwidować owe problemy, a nie po to, by pojawiły się nowe.
  • monitorowania naszego komputera – dobry antywirus nie tylko przeskanuje dysk naszego komputera w poszukiwaniu potencjalnych zagrożeń i wirusów, ale też będzie monitorował wszystkie pliki instalowane, zapisywane i otwierane w jego obrębie, blokując te, które mogłyby okazać się dla nas niebezpieczne. Robi to w sposób niezauważalny.
  • nie spowalniania komputera – jako że programy antywirusowe muszą działać w tle (na tym polega ich specyfika), nie mogą pobierać zbyt dużej ilości pamięci obliczeniowej naszego komputera. Tutaj wyróżniają się płatne antywirusy (patrz: niżej), które nie zawierają żadnych dodatków zbierających informacje, jak korzystamy z komputera i przesyłających je twórcom. Są też po prostu lepiej zaprojektowane, tak, by nigdy nie były przeszkodą w płynnym działaniu komputera;
  • stale aktualnej bazy – szacuje się, że co minutę w Internecie pojawia się co najmniej kilka nowych wirusów (albo odmian tych już istniejących). Ważne jest to, aby również antywirus brał to pod uwagę. Wykrywanie konkretnych wirusów zależy od tego, czy zostały one już przez niego wychwycone i zawarte w jego bazie – dobry antywirus robi to szybko, sprawnie i rzeczywiście chroni, również przed wirusami, które pojawiły się dosłownie parę chwil temu;
  • polskiego języka – jeżeli nie znamy języka obcego, ciężko będzie nam reagować na komunikaty przygotowane właśnie w nim. Właśnie dlatego zadbajmy o wybór programu posiadającego polską wersję językową – będziemy wiedzieć, z czego tak właściwie korzystamy i jakie zagrożenia są wykrywane.

Programy antywirusowe – darmowe czy płatne?

Podejmowanie decyzji na temat tego, czy zakupić darmowego czy płatnego antywirusa powinniśmy rozpocząć od tego, czego tak właściwie od niego oczekujemy i jaki rodzaj danych przechowujemy na naszym komputerze. Jeśli nie są to dane, z utratą których nie moglibyśmy się pogodzić, ale też jeśli po prostu jesteśmy uważnymi i czujnymi użytkownikami komputera, powinniśmy postawić na darmową opcję. Warto jednak, abyśmy wpierw ją przetestowali – być może okaże się, że nie zawiera ona funkcjonalności, której byśmy po niej oczekiwali? Praktyka jest w stanie to wychwycić.

Z drugiej strony mamy płatne programy antywirusowe. Ich plusem jest fakt, że są znacznie skuteczniejsze. Wynika to ze stałych aktualizacji ich bazy danych. Te lepsze oferują nawet połączenie z chmurą, likwidując konieczność aktualizowania. Płatne programy są też bogatsze w opcje dodatkowe, ale też cechują się znacznie lepszą higieną pracy (nie spowalniają komputera i działają praktycznie niezauważalnie). W razie potrzeby ich twórcy służą nam swoją profesjonalną, a przy okazji i bezpłatną pomocą.

Podsumowanie

Programy antywirusowe stanowią, a właściwie powinny stanowić, integralną część naszego komputera i coś, co powinniśmy mieć otwarte w tle przez cały okres jego użytkowania. Wybór tego odpowiedniego pozwoli nam korzystać ze sprzętu beztrosko, bez obawy o to, że w pewnym momencie straci się nad nim kontrolę. Nie bagatelizujmy go i zawsze stawiajmy na programy tak dobre, jak tylko możliwe. Miejmy świadomość, że nowe zagrożenia w sieci pojawiają się w tempie błyskawicznym i tylko czekają na najmniejszą lukę w naszych zabezpieczeniach.