Budownictwo
Klej do płyt gk

Klej do płyt gk

Klej do płyt gk: co warto wiedzieć i jak wybrać odpowiedni? Przyklejanie płyt gipsowo-kartonowych to popularny sposób na wyrównanie powierzchni ścian. Do ich montażu stosuje się kilka rozwiązań. Można umieszczać je na stelażu lub przyklejać specjalnym klejem. Drugi sposób ceniony jest głównie ze względu na łatwość aplikacji. Do realizacji takiego zadania zwykle nie potrzeba szczególnego doświadczenia. Chętnie wybieraną opcją jest tutaj zastosowanie kleju gipsowego. Co warto o nim wiedzieć i jak wybrać odpowiednie rozwiązanie?

Klej gipsowy – co należy wiedzieć?

Klej gipsowy to wyrób budowlany na bazie spoiwa gipsowego. Oprócz montowania płyt g-k wykorzystuje się go m.in. do przyklejania we wnętrzach sztukaterii lub płyt izolacyjnych. Specyfik ten można zakupić w formie proszku. Przed przystąpieniem do pracy wymaga on więc rozrobienia. Jak najlepiej przygotować się do nakładania kleju?

Przed rozpoczęciem pracy należy pamiętać o właściwym przygotowaniu podłoża. Warto wiedzieć, że klej gipsowy może być stosowany na większości powierzchni budowlanych. Zalicza się do nich m.in. cegły, cement oraz pustaki ceramiczne i betonowe. Nie powinno się nakładać go na drewno, szkło, metal i gładki beton. Warunkiem możliwości zastosowania kleju w danej przestrzeni jest to, aby stały poziom wilgotności nie przekraczał w nim 70%. Sprawdzi się on więc w większości pomieszczeń mieszkalnych. Aby przykleić płyty do danej powierzchni, musi ona być osuszona, stabilna i odpylona. W przypadku bardziej chłonnych surowców ważne będzie też wstępne zagruntowanie. Jak powinien przebiegać proces przyklejania płyt?

Przyklejanie płyt gipsowo-kartonowych

Klej gipsowy w formie proszku należy wsypać do wody w proporcjach określonych na opakowaniu. Nie zaleca się zalewać proszku wodą, ponieważ mogłoby to doprowadzić do powstania grudek. Należy odczekać chwilę, aż klej zamoknie. Dopiero wówczas powinno się rozpocząć mieszanie. W tym celu wykorzystuje się zwykle specjalne mieszarki. Właściwym rozwiązaniem będzie też użycie wolnoobrotowej wiertarki z mieszadłem. Masę można uznać za gotową w momencie, kiedy nie widać w niej już żadnych grudek.

Osoby początkujące powinny pamiętać o tym, że po przyrządzeniu kleju czas na jego użycie jest ograniczony. Ze względu na wysychanie masy w ciągu kilkudziesięciu minut warto przyrządzać na raz jej mniejsze porcje. Pracując w taki sposób powinno się też zwrócić uwagę na to, aby za każdym razem korzystać z czystego naczynia i mieszadła. Fragmenty stężałej już masy mogłyby bowiem wpływać na szybkość wiązania kleju, co utrudniłoby pracę.

Po wymieszaniu zaprawy i osiągnięciu jednolitej masy zaleca się odczekać kilka minut na częściowe stężenie. Wówczas klej miesza się jeszcze przez chwilę i można przystąpić do jego nakładania. Przyrządzony klej nakłada się na płytę w formie “placków” o szerokości ok. 10 cm. Dobrze jeśli ich grubość nie będzie mniejsza niż 2 cm. Porcje kleju powinny być rozmieszczone równomiernie w odległości 50 cm od siebie. Tak przygotowaną płytę przykłada się do ściany i dociska za pomocą łaty o długości powyżej 1 m. Ważne jest to, aby nie dociskać płyty maksymalnie. Konieczne jest bowiem sprawdzenie pionu i płaszczyzny i skorygowanie w określonych miejscach.

Na co zwrócić uwagę, aby wybrać odpowiedni klej?

Klej do płyt gk
Klej do płyt gk

Osoby decydujące się na ten sposób montowania płyt gipsowo-kartonowych mają do wyboru specyfiki różnych producentów. Choć główne składniki wyrobów są podobne, poszczególne proszki mogą różnić się wypełniaczami lub proporcjami, co wpływa na ich właściwości. Dobry klej to taki, który po stężeniu tworzy silną, odporną na odkształcenia spoinę. Podczas nakładania powinien posiadać wysoką przyczepność. Musi trzymać się płyt podczas aplikacji oraz być łatwy do rozrobienia. Tego typu informacje można uzyskać m.in. dzięki udostępnianym opiniom innych użytkowników. Wybierając klej warto jednak zwrócić uwagę na jeszcze jednej aspekt. Co to takiego?

Na opakowaniu każdego kleju można odnaleźć informację dotyczącą czasu wiązania. Określa ona, ile czasu osoba montująca płyty będzie mieć na dokonanie ewentualnych poprawek przed pełnym stężeniem masy. Osoby posiadające pewne doświadczenie mogą zdecydować się na wyroby, które zasychają szybciej. Początkującym zaleca się jednak zakup kleju, którego czas wiązania to przynajmniej 45 minut. Bezpieczną opcją będą specyfiki, które tężeją po ok. 60 minutach. Wystarczająca ilość czasu na dokonanie poprawek ułatwi osiągnięcie upragnionego efektu końcowego.

Alternatywa dla kleju gipsowego

Oprócz omówionego rozwiązania, do montowania płyt gipsowo-kartonowych często stosuje się też pianki poliuretanowe. Na ich korzyść przemawia szybkość aplikacji. Kleje piankowe nakłada się bowiem za pomocą specjalnego pistoletu bez konieczności rozrabiania i wykorzystywania dodatkowych narzędzi. To wygodna opcja, która różni się jednak od kleju gipsowego wieloma właściwościami. Decydując się na jedno z rozwiązań warto wybierać produkty wysokiej jakości cieszące się dobrą opinią. Zastosowanie się do zaleceń producenta i powyższych wskazówek pozwoli na sprawne dokonanie montażu.