Zdrowie
Uzależnienie od leków – jak leczyć?

Uzależnienie od leków – jak leczyć?

Uzależnienie od jakichkolwiek substancji, które wykazują działanie psychoaktywne, jest bardzo trudne dla pacjenta i jego rodziny. W pułapkę nałogu i przymusu stosowania używek różnego pochodzenia często wpadają coraz młodsze osoby, które nie potrafią samodzielnie wyjść i pozbyć się nałogu. Przewlekłe stosowanie, nawet z pozoru niegroźnych używek, jest bardzo niebezpieczne i może doprowadzić do wyniszczenia zdrowia i organów wewnętrznych, a w konsekwencji kalectwa lub nawet śmierci. Często spotykane wśród młodzieży jest nadużywanie substancji farmakologicznych, czyli leków. Takie uzależnienie nazywane jest lekomanią, a leczenie często wymaga przebywania na odwyku lekowym. Lekozależność pojawia się przy długim stosowaniu jednego leku lub kilku preparatów, które charakteryzują się właściwościami uzależniającymi. Takie substancje prowadzą do zmiany czynności psychicznych oraz zachowania, co wpływa na całe życie osoby uzależnionej. Leczenie uzależnień od leków często wymaga pomocy specjalistów z różnego rodzaju ośrodków odwykowych, co pozwala zwalczyć nałóg i powrócić do dawnego komfortu życia. Jak leczyć uzależnienie od leków? Jak rozpoznać objawy lekomanii?

Lekomania – co warto wiedzieć?

Lekomania lub lekozależność jest jednym z wielu rodzajów uzależnień. To nałóg, który polega na uzależnieniu od konkretnego środka farmakologicznego, a właściwie jego substancji czynnej. Lekomania jest stanem, w którym dochodzi do pojawienia się negatywnych skutków działania substancji farmakologicznych, które wpływają zarówno na zdrowie psychiczne oraz fizyczne. Ich przewlekłe przyjmowanie prowadzi do zakłócenia procesów metabolicznych w organizmie, a także nieprawidłowej pracy mózgu oraz narządów wewnętrznych.
Substancje aktywne, które zawarte są w preparatach leczniczych uzależniają w taki sam sposób, jak narkotyki, dopalacze czy alkohol. Osoba, która cierpi na lekomanie nie jest w stanie samodzielnie odstawić i zaprzestać przyjmowania danego środka, gdyż prowadzi do do wywołania objawów zespołu abstynencyjnego. Wraz z rozwojem uzależnienia, osoba jest zmuszona przyjmować coraz większe dawki leków, aby doprowadzić do pojawienia się stanu błogości i euforii. Najsilniejsze działanie uzależniające wykazują środki nasenne, uspokajające oraz przeciwbólowe, których receptura opiera się o opioidy, barbiturany oraz benzodiazepiny.

Lekomania jest uzależnieniem, którego nie należy lekceważyć. Najskuteczniejszą formą pomocy jest skorzystanie z pomocy dobrego ośrodka leczenia uzależnień lub też terapii dla uzależnionych.

Jak leczyć lekozależność? – specjalistyczna pomoc.

Osoby, których organizm uzależnił się od substancji farmakologicznych mają przed sobą ciężką drogę, której celem jest wyjście z nałogu. Problem z ostawieniem leków polega na pojawianiu się zespołu abstynencyjnego, a tylko dostarczenie kolejnej dawki leku łagodzi jego skutki. Bez sięgnięcia po substancję, która uzależniła organizm, pacjent nie jest w stanie normalnie funkcjonować, a jego życie i wykonywanie codziennych czynności sprowadza się do przymusu zażywania leków. Jedynym ratunkiem może okazać się terapia dla osób uzależnionych, a w trudnych przypadkach, pomoc w zamkniętym ośrodku odwykowym.

Terapia zazwyczaj rozpoczyna się od zdiagnozowania problemu, a przede wszystkim do przyznania się do choroby przez osobę uzależnioną. To pierwszy krok, który jest początkiem dużej zmiany, której celem jest wyjście z nałogu. Silne uzależnienie często wymaga detoksu, dlatego terapeuci stopniowo zmniejszają dawkę przyjmowanego środka, co pozwala na usunięcie substancji z krwioobiegu.

Kolejnym krokiem jest skorzystanie z fachowej pomocy na terapii leczenia uzależnień. Tam pacjent otrzymuje wsparcie psychologiczne oraz motywację do zmiany. Często prowadzone są zajęcia w grupach z psychoterapeutą, których celem jest wzajemna pomoc pacjentów. Lekomania jest nałogiem, którego mechanizm działania jest taki sam, jak w przypadku narkomanii czy alkoholizmu. Jedynie szybka reakcja i zapewnienie pomocy osobie uzależnionej jest w stanie pomóc wyjść z uzależnienia.

Objawy lekomanii – na co zwracać uwagę?

Lekozależność jest uzależnieniem, które jest często bagatelizowane. To główny powód, dla którego bardzo ciężko rozpoznać lekomanie i w odpowiednim czasie rozpocząć terapię i leczenie. Osoby, które borykają się z problemem często wypierają fakt uzależnienia, dlatego ważne jest, aby bliscy potrafili odpowiednio rozpoznać problem. Lekomania objawia się:

  • koniecznością przyjmowania i zwiększaniem dawek leku – bez konsultacji z lekarze,
  • samoistnym przedłużaniem farmakoterapii, nawet po wyleczeniu dolegliwości, a którą były przepisane leki,
  • zmianą osobowości i zachowania,
  • występowaniem objawów zespołu abstynencyjnego, czyli rozdrażnieniem, nerwowością,
  • częstymi wizytami u lekarzy, w celu zdobycia recepty na dany środek farmakologiczny,
  • zażywaniu leku, pomimo ukończenia leczenia.

Odpowiednia reakcja osób z najbliższego otoczenia lekomana może skrócić czas terapii, a także ominąć wpływ leków na organizm. Zapewnienie odpowiedniej, fachowej pomocy jest niezbędne w uzależnieniu od leków.