Budownictwo
Drewno konstrukcyjne – jakie?

Drewno konstrukcyjne – jakie?

Bez stworzenia odpowiedniej struktury na bazie drewna, nie ma mowy o powstaniu większości budynków, w tym mieszkalnych. Cała sztuka polega nie tylko na odpowiednim stworzeniu konstrukcji podtrzymującej, ale również wybranie drewna o określonych właściwościach. Jakie drewno na dom wybrać, i czym różnią się jego poszczególne klasy?

Najlepsze propozycje drewna konstrukcyjnego

Na początek warto podkreślić rolę dobrego drewna konstrukcyjnego w budowie domu jednorodzinnego – jego klasa odzwierciedla się w parametrach, a te mają ogromne znaczenie dla trwałości całej konstrukcji. Najczęściej do budowy więźby dachowej w domach jednorodzinnych wykorzystywana jest klasa drewna c24, która uznawana jest za najbardziej trwalszy oraz długowieczny gatunek, jeżeli zostanie odpowiednio przygotowana i poddana obróbce termicznej. To, jaka klasa zostanie przydzielona do danego drewna w dużej mierze zależy od jego elastyczności, odporności na ściskanie oraz brak ewentualnych sęków. Drewno konstrukcyjne - jakie?Liczba przy nazewnictwie klasy drewna oznacza jego wytrzymałość oraz pochodzenie, np. drewno na konstrukcje szkieletowe http://www.drewnokonstrukcyjnec24.pl/drewno-konstrukcyjne-trojmiasto pochodzące z drzewa iglastego klasyfikują się od cyfry 14 aż do 50 z użyciem litery C, natomiast drzewa liściaste oznacza się literą D, i klasyfikuje się je od numeru 18 aż do 70. W budownictwie jednorodzinnym najczęściej stosuje się drewno na domy szkieletowe w klasyfikacji C24, czyli drzewa iglaste – wykazują się dużą uniwersalnością i jednocześnie wytrzymałością. Obróbka drzewa przeznaczonego do budowy w dużej mierze ma wpływ na ostateczną jego klasyfikację – drewno C24 dla przykładu powinno uzyskać po obróbce termicznej maksymalnie 12 % wilgotności, co stanowi dobry materiał na tworzenie konstrukcji np. więźby dachowej. Drewno do budowy domu szkieletowego http://www.drewnokonstrukcyjnec24.pl/drewno-konstrukcyjne-poznan/ może być jednak wybierane względem indywidualnych potrzeb oraz projektu domu, jednakże najpopularniejszy stanowi zdecydowanie materiał drewniany C24.

Klasy drewna – jak je rozróżniać i która jest najlepsza?

Do tworzenia konstrukcji domów szkieletowych oraz więźby drewnianej wykorzystuje się różne klasy i gatunki drewna. Dla przykładu, sosna to bardzo popularne drzewo do obróbki pod materiały budowlane, charakteryzuje się jednak koniecznością odpowiedniej jej impregnacji, z uwagi na ryzyko pojawienia się tzw. sinizny. Wymaga dogłębnego suszenia, jednak po tym procesie doskonale sprawdza się również do stolarki okiennej i drzwiowej, a także do wykonywania podłóg. Świerk natomiast to gatunek który również znajduje szerokie zastosowanie w budownictwie, wymaga jednak starannego suszenia w odpowiedniej temperaturze. Często wykonuje się z niego również schody a także podłogi. Ze świerku często wykonywane jest klejone drewno konstrukcyjne, służące do budowy więźby dachowej oraz szkieletu domu. Jodła to kolejne drzewo, które z powodzeniem wykorzystuje się podczas budowy domu. To drewno konstrukcyjne http://www.drewnokonstrukcyjnec24.pl/drewno-konstrukcyjne-lubelskie/ z kolei wymaga bardzo porządnego zaimpregnowania przed wystawieniem na czynniki zewnętrzne, choćby atmosferyczne. W dużej mierze wykorzystuje się je jako drewno konstrukcyjne, z uwagi na jego elastyczność i mniejszą ilość żywicy. Nie sprawdzi się w każdym przypadku do stolarki okiennej i drzwiowej. Rodzaj i klasa drewna wykorzystywanego do tworzenia konstrukcji w dużej mierze zależy od projektu, a także zasobności portfela inwestora. Klasa C24 jednak zdecydowanie przoduje wśród najpopularniejszych materiałów – oznacza to, że drzewa iglaste są lepsze niżeli drzewa liściaste, choć nie jest to sztywną regułą.

Wybierz rzetelnego dostawcę drewna

Po otrzymaniu projektu oraz sugestiach projektanta i architekta co do możliwości wyboru drewna konstrukcyjnego, warto zasięgnąć porady niezależnego stolarza, który wskaże nam odpowiedni materiał do budowy. Czasem jakość drewna nie wystarczy, by podjąć dobrą decyzję – miejsce budowy domu oraz warunki naturalne panujące na działce i okolicach są czynnikami, które również warto wziąć pod uwagę. Po zakupie drewna konstrukcyjnego należy również pamiętać, że przy konieczności jego przechowywania nie może ono dotykać podłoża, musi być ułożone na podwyższeniu by zapewnić odpowiednią wentylację i uniknąć próchnicy. Im suchsze jest drewno, tym lepiej – jeżeli przez jakiś czas musi on znajdować się na placu budowy, dodatkowo jeszcze wyschnie, a to wpłynie lepiej na jego trwałość. Cena drewna konstrukcyjnego zależy od jego klasy i jakości, i w tym aspekcie nie warto szukać oszczędności. Dobrze wykonany szkielet domu bądź więźba drewniana stanowić będzie solidny fundament naszego domu, dlatego warto zapłacić więcej, by drewno było dobrej jakości. Dostawca drewna powinien również być sprawdzony, szczególnie że czasem nawet mimo określenia jakości oraz klasy drewna, nie do końca może ono spełniać najwyższe normy jakości. Cennik drewna konstrukcyjnego w każdym jednym tartaku może się nieco różnić, ale cena nie powinna być wyznacznikiem naszej ostatecznej decyzji – dobrze jest zwrócić się do rzetelnego dostawcy drewna który cieszy się nienagannymi opiniami, a z jego pomocą i doradztwem z pewnością będziemy mogli nabyć najwyższej jakości drewno do budowy domu.