Transport
Pomoc drogowa – jakie dokumenty?

Pomoc drogowa – jakie dokumenty?

Pomoc drogowa – jakie dokumenty? Coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na otworzenie nowej działalności związanej z pomocą drogową. Nie ma niczego dziwnego w takim podejściu, bowiem jest to bardzo przyszłościowa branża. Na świecie produkowanych jest coraz więcej samochodów, a cena starszych egzemplarzy spada, dlatego też nawet osoby mniej zamożne decydują się na zakup. Oczywiście zwiększa to liczbę zleceń dla wcześniej wspomnianych firm. Jakie dokumenty są niezbędne do pomocy drogowej? Czego potrzebujemy, aby móc rozpocząć interes? Na co zwrócić uwagę decydując się na otworzenie działalności? Z jakimi inwestycjami musimy się liczyć otwierając tego typu działalność? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników.

Jakie dokumenty są niezbędne do pomocy drogowej?

Wiele osób zastanawia się nad tym, jakie dokumenty okażą się niezbędne do tego, aby świadczyć pomoc drogową. Wbrew pozorom kwestia ta nie jest tak skomplikowana, jak wydaje nam się na pierwszy rzut oka. Najważniejsza jest kwestia tego, aby posiadać prawo jazdy. W zależności od tego, jakimi pojazdami będziemy się poruszać, konieczne okaże się licencja kategorii B lub C. Istotne znaczenie mogą mieć niekiedy także dokumenty. Pierwszy z nich to po prostu zezwolenie na transport przedmiotów wielkogabarytowych. Musimy liczyć się z kosztami, które oscylują w granicach do 4800 zł. Aby uzyskać niezbędne formalności, należy wybrać się do Urzędu Cywilnego lub GDDKiA. Warto wspomnieć o drugim dokumencie, czyli na ewentualne zezwolenie na transport poza granicami naszego kraju razem z licencją wspólnotową. Tego typu zaświadczenie wydawane jest przez GDDKiA, na okres który wynosi 5 lub 10 lat. Jeśli chodzi o koszty- wahają się w granicach od 4000 do 8000 zł, w zależności od tego, na jak długo przyznano nam dokument.

Polecamy uwadze:

Czego potrzebujemy, aby móc rozpocząć interes?

Pomoc drogowa nie jest bardzo skomplikowanym biznesem. Warto również wspomnieć, że nie wymaga on kolosalnych nakładów finansowych. W praktyce do prawidłowego funkcjonowania wystarczy nam laweta, a także prawo jazdy kategorii B. Nie bez znaczenia jest założona działalność gospodarcza, bez której zarabianie pieniędzy jest właściwie niezgodne z prawem. Aby wyróżnić się spośród dużej konkurencji, kluczowa jest kwestia odpowiedniej reklamy. Logiczne jest, że jeśli chcemy zarabiać, to musimy posiadać klientów. Z pozoru kwestia ta nie wydaje się być problematyczna, jednakże w praktyce może wyglądać to nieco inaczej. Konkurencja jest dość duża, a przebicie się wśród pionierów jest niemalże niemożliwe. Dlatego też tak ważna jest odpowiednia strategia marketingowa. Mogą to być działania w sieci lub te w bliskiej lokalizacji. Ostatnimi czasy za skuteczniejszą formę reklamy uważa się tą pierwszą, bowiem Internet stał się bardzo powszechny i często z niego korzystamy.

Na co zwrócić uwagę decydując się na otworzenie działalności?

holowanie-WarszawaDecydując się na otworzenie działalności gospodarczej związanej z świadczeniem usług pomocy drogowej musimy zwrócić uwagę na kilka kwestii, które mogą mieć dla nas szczególne znaczenie. Przede wszystkim musimy zadbać zarówno o nowoczesną flotę, jak i odpowiednich, kompetentnych pracowników. Przed założeniem firmy powinniśmy zainwestować w lawetę- to właśnie dzięki niej możliwe będzie przewożenie uszkodzonych pojazdów. Dodatkowo strzałem w dziesiątkę okaże się samochód holownik, który to umożliwia transportowanie samochodów o nieco większych gabarytach. Wśród nich wyróżnić możemy autobusy i samochody ciężarowe. W praktyce pojazdy te są absolutnie podstawowym narzędziem pracy i to właśnie dlatego jest to najważniejszy aspekt. Pamiętajmy również o bogatym wyposażeniu. Dobra pomoc drogowa powinna posiadać pojazd, który wyposażony jest w najazdy, przez które auto jest w stanie dostać się na lawetę. Nie w sposób nie wspomnieć o wyciągarce- umożliwia załadunek czterokołowca. Oczywiście fachowa obsługa nie mogłaby się odbywać, gdyby nie kompetentna kadra pracowników. Warto zatrudniać specjalistów, którzy doskonale znają się na wykonywanej przez nich pracy. Nawet z pozoru najmniej znaczący aspekt może mieć wpływ na końcową jakość wykonywanych usług

Z jakimi inwestycjami musimy się liczyć otwierając tego typu działalność?

Jeśli chcemy świadczyć usługi związane z holowaniem samochodów, to próg wejścia nie jest zbyt duży. Pamiętajmy jednak o tym, że dużo zależy od nas samych, bowiem to my decydujemy, w jakiej klasy sprzęt zainwestujemy. Teoretycznie możliwe jest kupienie kilkunastoletniego holownika, którego cena wynosi kilka tysięcy złotych. Należy jednak przekalkulować czy jest to opłacalne i sprawdzi się na dłuższą metę. W każdym wypadku konieczne jest najbardziej podstawowe wyposażenie tj. oświetlenie robocze do pracy w nocy, koguty, wyciągarka o ponadprzeciętnej mocy. Przydatne są również linki, pasy, zblocza, szekle. Te elementy odpowiadają za bezpieczeństwo i komfort pracy. W niektórych sytuacjach strzałem w dziesiątkę mogą być wózki pod koła.