Zdrowie
Wrastające paznokcie – jakie cęgi wybrać?

Wrastające paznokcie – jakie cęgi wybrać?

Wrastające paznokcie to problem, z którym boryka się wiele osób. Próby radzenia sobie z tego rodzaju deformacjami samodzielnie przez pacjenta zwykle kończą się porażką. Rozwiązaniem jest wizyta u podologa, który przeprowadzi odpowiedni zabieg na paznokcie. Aby przyniósł on upragnione rezultaty, niezbędne jest posiadanie przez podologa dobrych narzędzi, które ułatwią mu wykonanie zabiegu. Oto, jakie cęgi wybrać, by z sukcesem rozwiązać problem pacjenta związany z wrastającymi paznokciami.

Wrastające paznokcie – jak je usuwać?

Do tego, że wrastające paznokcie należy leczyć, nie trzeba nikogo przekonywać. Każda osoba, która doświadczyła onychokryptozy, czyli wrastania płytki paznokcia w skórę wału okołopaznokciowego, zdaje sobie sprawę, z jakimi problemami wiąże się to schorzenie. Jest przyczyną bólu, dyskomfortu, a także źródłem infekcji i stanów zapalnych.
Najczęściej zaburzenie to dotyka dużego palca, tzw. palucha u stopy. Jednakże może dotykać również innych paznokci. Główną grupą dotkniętą tym schorzeniem są osoby przed 29. rokiem życia. W grupie cierpiących na onychokryptozę znajduje się dwukrotnie więcej mężczyzn niż kobiet.

Wrastający paznokieć – profilaktyka zamiast leczenia

Główną przyczyną wrastających paznokci jest nieprawidłowy sposób ich przycinania. Należy pamiętać, że aby zmniejszyć ryzyko powstawania tego rodzaju schorzeń, należy wykształcić nawyk odpowiedniego przycinania paznokci. Paznokcie powinny być obcinane na prosto, nigdy na półokrągło.
Co więcej, istotne jest noszenie dopasowanego obuwia. Zbyt ciasne buty mogą być przyczyną wrastania paznokcia w tkankę. Warto wspomnieć, że to także jedna z najczęstszych przyczyn powstawania odcisków.

Aby nie musieć zmagać się z problemami wrastających paznokci, należy również zadbać o to, by ograniczyć pocenie się nóg. Nadmierna potliwość stóp jest czynnikiem zwiększającym ryzyko pojawienia się tego zaburzenia. Aby ograniczyć ten aspekt, warto stosować preparaty na ten problem, dostępne m.in. w sklepie internetowym kerpro.pl.

Pojawieniu się problemu wrastających paznokci sprzyja również leczenie niektórymi lekami np. tymi stosowanymi do zwalczania nowotworów jelita grubego. Osoby otyłe, które mocniej naciskają na stopę, również muszą liczyć się z możliwością pojawienia się wrastających paznokci.
Jeżeli profilaktyka zawiedzie i problem wystąpi, pacjent powinien udać się do podologa, który za pomocą odpowiednich cążków usunie drażniącą część. Jakie narzędzie podolog powinien wybrać, by ułatwić sobie pracę? Jako że na rynku można znaleźć wiele modeli cęgów, wybór wcale nie jest tak oczywisty.

Rodzaje cęgów

W profesjonalnych sklepach podologicznych można zakupić różne typy cążków. Są to m.in.: cęgi czołowe, cęgi boczne, cęgi czołowe z przekładnią oraz cęgi boczne z przekładnią. Wśród tych rodzajów można wskazać także cęgi boczne długie, cęgi do wrastających paznokci krótkie, cęgi do wrastających paznokci długie, cęgi proste długie oraz cęgi proste krótkie.

Cęgi czołowe są przeznaczone do skracania paznokci. Ich ostrza zwykle są zaokrąglone, by zapewnić bezpieczeństwo pracy z różnymi pacjentami, również tymi narażonymi na niebezpieczne powikłania wynikające ze zranień stopy. Mowa tu przede wszystkim o cukrzykach, u których nawet pozornie drobne zadrapanie może skutkować wystąpieniem zespołu stopy cukrzycowej.

Cęgi boczne to natomiast dedykowane rozwiązanie do pozbywania się problemu wrastających paznokci. Są bezpieczne i wygodne w użytkowaniu.
Wysokiej jakości cęgi wykonywane są stali nierdzewnej, która jest tworzywem wytrzymałym i odpornym na uszkodzenia.

Aby ułatwić sobie codzienną pracę, podolodzy chętnie korzystają z opcji cęgów z wbudowaną przekładnią. Ich zadaniem jest ułatwienie podcinania nawet najbardziej twardych paznokci, przy jednoczesnym zachowaniu komfortu pracy specjalisty i doznań pacjenta.
Długość cęgów powinna być dostosowana do indywidualnych potrzeb pacjenta. Gdy chcemy pozbyć się większej ilości tkanki znacznie lepsze okażą się cęgi długie. Natomiast precyzję opracowania paznokcia na stosunkowo małej powierzchni zapewnią nam cęgi boczne krótkie. Ostrze cęgów długich ma długość około 18 mm. W przypadku cęgów krótkich może mieć wymiar około 16 mm.

Cęgi boczne – dlaczego warto mieć je w gabinecie?

W pracy podologa są niezbędne, bo dają możliwość precyzyjnego podcięcia drażniącej części paznokcia. Dodatkowo, dzięki swojej budowie, minimalizują ryzyko skaleczenia palca pacjenta. Warto zwrócić uwagę na kształt cążków bocznych, który sprawia, że podolog jest zmuszony podejść do palca od jego przedniej strony. Dzięki temu że pacjent jest narażony na mniejsze odczucia bólowe, a przy tym cały zabieg jest dla niego bezpieczniejszy, ponieważ o wiele trudniej jest w taki sposób zranić skórę pacjenta. Jak doskonale zdajesz sobie sprawę skaleczenie w takim przypadku może dodatkowo spotęgować wrażenia bólowe osoby z wrastającym paznokciem, a także być źródłem zakażenia.

Cążki kątowe – wygoda użytkowania

Cęgi boczne to inaczej cążki kątowe – dobry sposób na pozbycie się problemu wrastających paznokci. Tego rodzaju modele wyposażone są w dwusprężynowy mechanizm oraz kształt, które pozwalają na bezpieczne i precyzyjne podcięcie paznokci.

Ich opływowa forma i dość niska waga sprawiają, że bardzo wygodnie można trzymać w rękach. Dzięki temu łatwo przeprowadzić nawet najbardziej skomplikowany zabieg wycięcia wrastającego paznokcia.
Dobrej jakości cążki zwykle wykonane są ze stali nierdzewnej, która jest dość wytrzymałym tworzywem i nie uczula pacjenta ani osoby wykonującej zabieg.

Zobacz również:

 

Cęgi boczne z przekładnią – racjonalny wybór

Niejednokrotnie podolog w swojej pracy spotyka pacjentów, którzy mają bardzo grubą płytkę paznokcia. Skrócenie takiego paznokcia zwyczajnymi cęgami wymaga z jednej strony użycia ogromnej ilości siły fizycznej, której niejednokrotnie brakuje specjaliście, a z drugiej strony może przyczynić się do odczuwania dolegliwości bólowych u pacjenta. Właśnie z myślą o zabezpieczeniu pacjenta i komforcie pracy podologa stworzono cążki boczne z przekładnią.

Zastosowanie w konstrukcji tego narzędzia złącza przekładniowego bardzo ułatwia pracę. Wystarczy bowiem minimalna siła nacisku, by obciąć nawet najbardziej twarde paznokcie. Oszczędzi to wiele stresu zarówno podologowi, jak i pacjentowi. Pamiętajmy jednak, żeby stawiać na cęgi wysokiej jakości. Jak je rozpoznać? Jeżeli decydujemy się na wybór tego rodzaju produktu, warto sprawdzić u producenta sposób ich wykonania. Szukajmy takich, które są wyprodukowane z wysokiej jakości stali nierdzewnej oraz wytworzone metodą kucia, a nie odlewu. Narzędzia wykuwane są bowiem bardziej odporne na uszkodzenia.

Wskazówki związane z użytkowaniem cęgów do paznokci

Należy pamiętać, że cęgi przeznaczone są do obcinania paznokci. Oznacza to, że nie powinniśmy stosować ich do obcinania materiału czy np. form żelowych na paznokciach. W ten sposób możemy stępić narzędzie, które nie będzie już tak skuteczne i po prostu nie będzie nadawać się do zabiegu obcinania paznokci.

Po każdym zabiegu narzędzia powinny zostać poddane myciu i sterylizacji. Zanim zaczniesz je myć, najpierw za pomocą ręcznika papierowego albo jednorazowej chusteczki, które później wyrzucisz do kosza, przetrzyj ostrza, by usunąć z nich resztki tkanek. Następnie z wykorzystaniem myjki ultradźwiękowej należy wyczyścić narzędzie. Po dezynfekcji i wysuszeniu, można przejść do ich sterylizacji. Najlepszą metodą jest sterylizacja za pomocą pary wodnej w temperaturze 134 stopni Celsjusza.

Cęgi do paznokci należy przechowywać w pomieszczeniu o temperaturze pokojowej i w stabilnej wilgotności. W ten sposób chronimy je przed działaniem czynników atmosferycznych i przedłużamy ich żywotność.

Jeśli szukasz bezpiecznych, profesjonalnych i sprawdzonych cążków do usunięcia wrastających paznokci, odwiedź sklep kerpro.pl. Znajdziesz tam wiele interesujących narzędzi niezbędnych w pracy podologa.